Staś jest lekarzem i stoi pod szpitalem. Rodzinka Lubelskich Koziołków się powiększa (FOTO, WIDEO)

2022-07-01 16:21

Rodzina Lubelskich Koziołków się powiększa. Do figurek stojącego pod Ratuszem Onufrego i czekającego na przechodniów pod Bramą Krakowską Kazika dołączył Staś...Trzeci z nich jest lekarzem, bo i stoi w wielce z medycyną związanym miejscu: przy wejściu do starego budynku szpitala SPSK 1 przy ul. Stanisława Staszica, stąd jego imię i stetoskop w ręce.

Pierwszy był Onufry, który stoi na schodach Ratusza. W ręku dzierży trąbkę - to na pamiątkę Onufrego Koszarnego, zmarłego przed kilku laty hejnalisty miejskiego. Na pomysł kolejnej atrakcji Lublina wpadła Fundacja Lubelskie Koziołki. Dlaczego Koziołki? Wiadomo. Lublin w herbie ma dostojnego kozła wspinającego się na winorośl... - Misją Fundacji “Lubelskie Koziołki”, jest to, aby upiększyć Lublin w historię, którą znają nieliczni. Turystom zaś, dostarczyć dużo wrażeń z poznawania naszych koziołków - tłumaczą na swej stronie internetowej. Tworzy się prawdziwy szlak, powstają kolejne figurki pokazujące w nowy sposób ciekawe miejsca w Kozim Grodzie.Po muzyku i zegarmistrzu (stojący przy Bramie Krakowskiej takiej profesji się ima) pora na lekarza. Stoi przy wejściu do szpitala przy u. Staszica, niedaleko schodów do zabytkowego, pamiętającego XIX wiek budynku.

Rodzina Lubelskich Koziołków się powiększa. Staś jest lekarzem...

Onufry z Kazikiem się rozglądająKoziołka Stasia wszędzie szukająPrzy szpitalu stoi dumieI wygląda bardzo schludnieW lekarskim fartuchu mu do twarzyI o zdrowiu wszystkich marzyTaki wierszyk można przeczytać na wspomnianej już stronie fundacji. Uroczystość odsłonienia figurki zgromadziła przedstawiciel szpitala, miasta i samorządu. – Skupiamy się na centrum Lublina, ponieważ chcemy nawiązywać do historii i legend Lublina. W ten sposób turyści mogą poszerzać swoją wiedzę na temat miasta. Wrocław ma swoje krasnale, my mamy swoje koziołki – informuje Grzegorz Rusin z fundacji Lubelskie Koziołki.Staś pięknie wpasował się w to miejsce. Wkrótce na ulicach Lublina pojawią się kolejne koziołki. Jakie? O tym na pewno napiszemy.