SMOG w Lublinie i regionie. FATALNA jakość powietrza! Czym my oddychamy?!

i

Autor: Pixabay/Logirl

SMOG w Lublinie i regionie. FATALNA jakość powietrza! Czym my oddychamy?!

2021-01-18 11:46

Sezon grzewczy i pogoda, która nie poprawia sytuacji… Dziś w całej Polsce wiele miast tonie w smogu! Podobnie jest w Lublinie i regionie. Jakość powietrza jest fatalna. Czym my oddychamy?! Zobaczcie sami. W takiej sytuacji lepiej ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu do minimum.

Zimowa aura może i jest piękna, ale ma też swoje ciemne strony. Sezon grzewczy w pełni, wszyscy dorzucili do pieców (czasem co popadnie), a do tego mróz, brak wiatru i spaliny samochodowe… Efekt jest taki, że na początku nowego tygodnia jakość powietrza w wielu miastach w Polsce jest fatalna. Smog pojawił się także w Lublinie i regionie.

Zobacz też: EKSTREMALNY MRÓZ na Lubelszczyźnie. W nocy -22 stopnie. Co dalej? Do kiedy będzie zima?

W Lublinie od rana wskaźniki jakości powietrza pokazują, że jest źle… Oddychamy smogiem. Nie tylko o poranku, ale i w kolejnych godzinach. Potwierdzają to wskaźniki stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (ul. Obywatelska):

  • O3: 15,6 µg/m3
  • C6H6: 5,9 µg/m3
  • PM10: 81,9 µg/m3
  • CO: 0,8 mg/m3
  • PM2,5: 80,9 µg/m3
  • SO2: 8,8 µg/m3
  • NO2: 22,9 µg/m3
Z czego składa się smog?

Zobacz też: Koronawirus w Polsce 18 stycznia. Ile jest dziś nowych przypadków? COVID-19 w Lubelskiem

Jeszcze gorzej jest na północy województwa. W Białej Podlaskiej stan powietrza jest określany jako bardzo zły. Lepiej wygląda za to sytuacja na południu województwa, choć i tam nie jest idealnie.

Gdy jakość powietrza jest tak fatalna jak dziś, lepiej ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu – z ćwiczeniami, zjeżdżaniem na sankach, bieganiem i dłuższymi spacerami z psem lepiej poczekać. Uważać powinny szczególnie osoby starsze oraz chore – zwłaszcza na schorzenia układu oddechowego.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!