Rekrutacja do liceów w Lublinie 2022/2023. Harmonogram

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/zapCulture Rekrutacja do liceów w Lublinie 2022/2023. Harmonogram

Rekrutacja do liceów w Lublinie 2022/2023. Harmonogram

2022-02-02 13:19

Rekrutacja do liców, techników w Lublinie i na Lubelszczyźnie na rok szkolny 2022/2023. Zobacz harmonogram rekrutacji do szkół średnich w Lublinie: najważniejsze daty, terminy i zasady. Kiedy uczniowie kończący szkołę podstawową muszą wybrać szkołę średnią? Do kiedy składają papiery do wybranego liceum albo szkoły średniej? Zobacz na SE.pl, jak będzie wyglądała rekrutacja do liceów w Lublinie w roku 2022.

Rekrutacja do liceów w Lublinie 2022/2023. Znamy najważniejsze daty, terminy i zasady rekrutacji uczniów kończących w tym roku szkoły podstawowe i starających się o przyjęcie do szkół średnich.

Rekrutacja do szkół średnich w woj. lubelskim 2022/2023

  • ponad 27 tys. uczniów na Lubelszczyźnie kończy podstawówkę
  • 16 maja rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich
  • do 24 maja uczniowie będą mogli składać wnioski o przyjęcie
  • po 24 maja będą uzupełniać dokumenty o świadectwo i wynik egzaminu
  • 22 lipca poznają wyniki rekrutacji

Rekrutacja do liceów, techników, szkół średnich 2022: Lubelskie

Lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk, poinformowała, że 16 maja rozpocznie się w regionie rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do 24 czerwca uczniowie będą mogli składać wnioski o przyjęcie do liceum, technikum czy szkoły branżowej. – Od 24 czerwca do 14 lipca należy uzupełnić wniosek o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty – informuje Teresa Misiuk, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Listy zakwalifikowanych kandydatów zostaną wywieszone 22 lipca. Ostateczna lista przyjętych uczniów ma zostać ogłoszona 29 lipca.

Lubelskie: Uczniowie podstawówek wybierają szkoły średnie

Aktualnie w woj. lubelskim do klas ósmych uczęszcza ok. 27 tys. uczniów. Ostateczna liczba miejsc dostępnych w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych nie jest jeszcze znana, bo oferta poszczególnych szkół wciąż jest jeszcze przygotowywana. Tegoroczny nabór będzie trudniejszy od poprzednich w związku z tym, że o przyjęcie do klas pierwszych ubiegać się będzie półtora rocznika, tzn. dzieci, które poszły do szkoły jako 6-latki oraz 7-latki.

Liczba dostępnych miejsc będzie absolutnie wystarczająca i przekraczająca liczbę tegorocznych absolwentów – zapewnia Misiuk. – W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy nadmiar wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych w takiej skali, która spokojnie pozwala patrzeć na tegoroczną rekrutację. W ubiegłym roku w Lublinie przygotowanych było blisko 5,5 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych. W tym roku mamy w Lublinie 4197 uczniów klas ósmych – tłumaczy lubelska kurator.

dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]

Renesans techników. Absolwenci podstawówek wybierają je chętniej?

Kuratorium Oświaty w Lublinie przygotowało analizy dotyczących wyborów edukacyjnych dokonywanych przez absolwentów szkół podstawowych. Zaskoczeń nie ma: większość uczniów wybiera liceum ogólnokształcące. Na drugim miejscu plasuje się technikum, a na trzecim branżowa szkoła I stopnia.

Od 2017 roku mamy trochę więcej uczniów wybierających technika i szkoły branżowe. Widać jak rośnie liczba uczniów wybierających zawód w branżowej szkole I stopnia. Myślę, że jest to dla nas dobra informacja, związana chociażby z tym, że będziemy mieć dość szybko specjalistów, którzy odnajdą się – miejmy nadzieję – w naszym województwie w środowisku pracy – ocenia dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Elżbieta Denejko.

Ze statystyk Kuratorium Oświaty w Lublinie wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 do poziomu 39 proc. wzrosła liczba absolwentów szkół podstawowych, którzy wybrali naukę w technikach. Z kolei 13,1 proc. uczniów wybrało branżowe szkoły I stopnia. Natomiast w roku szkolnym 2017/2018 było to analogicznie 37 proc. (technika) i 10,8 proc. (szkoły branżowe).

Najpopularniejszym zawodem w technikach na Lubelszczyźnie jest technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa i technik ekonomista. Natomiast w branżowych szkołach I stopnia najczęściej wybierany jest zawód mechanika pojazdów samochodowych, kucharza, montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjera, cukiernika.

Sonda
Jak oceniasz poziom edukacji w polskich szkołach?