Polecany artykuł:
To mieszkańcy, właśnie w referendum, zdecydują ostatecznie o przyszłości Górek Czechowskich, czyli około 100 ha w okolicach ulicy Koncertowej w Lublinie. Firma, która zarządza terenem, obiecała, że w zamian za pozwolenie na budowę bloków na 30 ha, pozostałe 70 ha odda miastu. Ratusz planuje tam urządzić tereny rekreacyjne. Co więcej, spółka zobowiązała się dołożyć pieniądze na tę inwestycję.
Z nieoficjalnych informacji wynika też, że nieco zmienione – w stosunku do pierwotnego brzmienia – będzie samo pytanie, które w referendum urzędnicy zadadzą mieszkańcom. Ma to być jednak zmiana kosmetyczna. Nieco większą jest natomiast kwestia autorstwa projektu referendum. Wcześniej składał je sam prezydent Krzysztof Żuk, a tym razem – klub jego radnych. To z powodu wątpliwości natury prawnej, dotyczących tego kto może wnioskować o przeprowadzenie referendum. Ratuszowi prawnicy uznali, że lepiej będzie, aby pod projektem podpisali się radni. Dzięki temu uda się potem uniknąć podważenia ważności uchwały i samego referendum.
>>> Alarmy bombowe w budynkach prokuratur! Także na Lubelszczyźnie
>>> Ulicami Lublina znów przejedzie Rowerowa Masa Krytyczna [FELIETON]
O ile samo głosowanie nad referendum wydaje się przesądzone – bo klub radnych prezydenta Żuka ma większość w Radzie Miasta, to może dojść do burzliwej dyskusji. Na obrady wybierają się bowiem przeciwnicy nowego planu zagospodarowania Górek Czechowskich.