Ciąża, zwłaszcza pierwsza, ale i każda kolejna, to niezwykłe wydarzenie. Pełne emocji, oczekiwania, czasem stresu i niepewności… By zminimalizować liczbę tych nieprzyjemnych odczuć i móc skupić się na tych pozytywnych – młoda mama potrzebuje jak najwięcej wiedzy, o tym, jak zmienia się jej ciało i czego potrzebuje dziecko. Pytania, które rodzą się na każdym kroku, są naturalne i stawia je sobie każda kobieta, wchodząc w rolę mamy.
Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć!
Młoda mama powinna zadbać i o siebie i o dziecko – o zdrowie, odpowiednią dietę i odżywianie. Dziś kobiety spodziewające się dziecka chcą wiedzieć wszystko o swoim maluszku i zmianach, jakie zachodzą w ich ciele. Co jeść? Czego unikać? Czy zgaga i poranne mdłości są czymś niepokojącym? Aktywne Mamy szukają i znajdują odpowiedzi na nurtujące je pytania.
Podstawowe zasady właściwego odżywiania w czasie ciąży są takie same jak wcześniej: młoda mama powinna jeść o stałych porach, regularnie, starając się spożywać zdrowe produkty i unikać tych przetworzonych, posiłki komponując z różnorodnych składników. – Przyszła mama powinna wybierać jak najmniej przetworzone produkty ze wszystkich grup – chude mięso, ryby, produkty mleczne, jajka, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, niedosładzane płatki, ryż, pełnoziarnisty makaron, dobrej jakości pieczywo na zakwasie), warzywa i owoce – podpowiada dietetyk, Natalia Parulska.
Ciąża: Pytania młodej mamy i odpowiedzi, które warto poznać
Czy w czasie ciąży można pić kawę, herbatę, colę? Jakich napojów lepiej nie pić w czasie ciąży? Młode mamy powinny unikać napojów gazowanych, kawy i mocnej herbaty. Napoje energetyczne są bardzo niewskazane, a alkohol bezwzględnie zabroniony.
Czego nie można jeść w czasie ciąży? Jakie produkty mogą zaszkodzić dziecku i młodej mamie? Odpowiedź na to pytanie nie jest krótka, choć zasady zdrowego odżywiania w ciąży wynikają ze… zdrowego rozsądku i troski o dziecko. W czasie ciąży należy unikać jedzenia nawet niewielkich ilości surowego mięsa, ryb, owoców morza czy jaj (tatar, sushi, kogel-mogel). Niewskazane jest też spożywanie niepasteryzowanego mleka i przetworów, żywności z niepewnego źródła (fast food, wędliny domowe obrobione w zbyt niskich temperaturach), gotowych produktów garmażeryjnych, nieumytych owoców i warzyw.
Poranne nudności w ciąży – czy to coś złego? Czy wymioty i mdłości powinny niepokoić? Teoretycznie nie, ale… Choć nieprzyjemne uczucie mdłości, nudności, a nawet występujące wymioty są mało komfortowe, to nie prowadzą do poważnych konsekwencji. Warto jednak minimalizować ryzyko ich pojawienia się oraz ewentualne negatywne skutki. – W przypadku bardzo uciążliwych wymiotów zgłoś się do lekarza, gdyż mogą one prowadzić do odwodnienia, spadku masy ciała i niedokrwistości. Chociaż zazwyczaj nie stanowią zagrożenia (ich występowanie związane jest ze zwiększonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej i hormonów płciowych we krwi, które mogą działać drażniąco na błonę śluzową żołądka), warto spróbować łagodzić ich przebieg – zaleca Natalia Parulska. Co pomoże na takie dolegliwości? Regularne posiłki w małych porcjach (5-6 w ciągu dnia). Jeszcze w łóżku młoda mama może zjeść pierwszy, niewielki posiłek (może to być ciepłe mleko, ciepła woda, sucha przekąska lub banan).
Opieka i troska razy dwa. A odżywianie? Ile jeść w ciąży?
W okresie ciąży każda mama troszczy się o dwie osoby: siebie i dziecko, ale wbrew pozorom nie musi jeść za dwoje. Jej organizm potrzebuje więcej energii i spożywanych kalorii, ale wszystko w granicach rozsądku.
– Ciąża wiąże się ze zwiększonym wydatkiem energetycznym. W pierwszym trymestrze jest on praktycznie nieistotny, natomiast w II trymestrze wartość energetyczna całodziennego jadłospisu powinna wzrosnąć o około 350 kcal, zaś w III trymestrze o niemal 500 kcal – wyjaśnia dietetyk, Natalia Parulska. – Jedzenie za dwoje nie wpłynie z pewnością na lepsze odżywienie maleństwa. Zdecydowanie istotniejsza jest jakość spożywanego pokarmu w czasie ciąży – dodaje.
Pytania młodej mamy? Odpowiedzi warto szukać w szkole rodzenia
Młoda mama nie powinna zostawać sama z dziesiątkami pytań, które rodzą się w jej głowie w czasie ciąży, gdy jej organizm i świat wokół niej zmienia się tak nagle. Ważne jest wsparcie najbliższych i fachowa wiedza. Gdzie jej szukać? Tu akurat odpowiedź jest prosta: w szkole rodzenia. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej mam – także w Lublinie. Szkoły rodzenia organizują cykliczne zajęcia dla młodych mam i rodziców, warsztaty tematyczne (m.in. karmienie piersią, bezpieczny samochód, pierwsza pomoc u niemowląt czy zajęcia z wiązania chust i ich noszenia).
Jak bezpiecznie trzymać i nosić dziecko? Jak przewozić je w samochodzie? Jaki fotelik, wózek, łóżeczko wybrać? Co jeść? Jak karmić piersią? Jak radzić sobie z kolką? Jak odczytywać sygnały niemowlaka? Skąd dziecko wie, jaki mamy nastrój, skoro nie rozumie naszych słów? Jak wrócić do formy po ciąży? Jak zadbać o siebie i dziecko? Pytań, które stają przed młodą mamą i świeżo upieczonymi rodzicami jest bardzo wiele. Odpowiedzi warto szukać u ekspertów – specjalistów szkół rodzenia.