Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć

2021-11-23 16:18 Materiał sponsorowany
Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć
Autor: Aktywna Mama, Luxmed Lublin Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć

Każda młoda mama troszczy się o zdrowie swojego maleństwa, chce, by było szczęśliwe i miało najlepszą opiekę. Tak jest w czasie ciąży i tak będzie przez całe życie dziecka. To uczucie nie zniknie już nigdy. W czasie ciąży u młodej mamy pojawia się wiele pytań, na które odpowiedzi ma prawo poznać już teraz. Część z nich opisujemy w tym artykule, podpowiadając, co jeść, a czego unikać w ciąży i zdradzając tajemnice diety i odżywiania młodych mam.

Ciąża, zwłaszcza pierwsza, ale i każda kolejna, to niezwykłe wydarzenie. Pełne emocji, oczekiwania, czasem stresu i niepewności… By zminimalizować liczbę tych nieprzyjemnych odczuć i móc skupić się na tych pozytywnych – młoda mama potrzebuje jak najwięcej wiedzy, o tym, jak zmienia się jej ciało i czego potrzebuje dziecko. Pytania, które rodzą się na każdym kroku, są naturalne i stawia je sobie każda kobieta, wchodząc w rolę mamy.

Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć!

Młoda mama powinna zadbać i o siebie i o dziecko – o zdrowie, odpowiednią dietę i odżywianie. Dziś kobiety spodziewające się dziecka chcą wiedzieć wszystko o swoim maluszku i zmianach, jakie zachodzą w ich ciele. Co jeść? Czego unikać? Czy zgaga i poranne mdłości są czymś niepokojącym? Aktywne Mamy szukają i znajdują odpowiedzi na nurtujące je pytania.

Podstawowe zasady właściwego odżywiania w czasie ciąży są takie same jak wcześniej: młoda mama powinna jeść o stałych porach, regularnie, starając się spożywać zdrowe produkty i unikać tych przetworzonych, posiłki komponując z różnorodnych składników. – Przyszła mama powinna wybierać jak najmniej przetworzone produkty ze wszystkich grup – chude mięso, ryby, produkty mleczne, jajka, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, niedosładzane płatki, ryż, pełnoziarnisty makaron, dobrej jakości pieczywo na zakwasie), warzywa i owoce – podpowiada dietetyk, Natalia Parulska.

Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć
Autor: Aktywna Mama, Luxmed Lublin Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć

Ciąża: Pytania młodej mamy i odpowiedzi, które warto poznać

Czy w czasie ciąży można pić kawę, herbatę, colę? Jakich napojów lepiej nie pić w czasie ciąży? Młode mamy powinny unikać napojów gazowanych, kawy i mocnej herbaty. Napoje energetyczne są bardzo niewskazane, a alkohol bezwzględnie zabroniony.

Czego nie można jeść w czasie ciąży? Jakie produkty mogą zaszkodzić dziecku i młodej mamie? Odpowiedź na to pytanie nie jest krótka, choć zasady zdrowego odżywiania w ciąży wynikają ze… zdrowego rozsądku i troski o dziecko. W czasie ciąży należy unikać jedzenia nawet niewielkich ilości surowego mięsa, ryb, owoców morza czy jaj (tatar, sushi, kogel-mogel). Niewskazane jest też spożywanie niepasteryzowanego mleka i przetworów, żywności z niepewnego źródła (fast food, wędliny domowe obrobione w zbyt niskich temperaturach), gotowych produktów garmażeryjnych, nieumytych owoców i warzyw.

Poranne nudności w ciąży – czy to coś złego? Czy wymioty i mdłości powinny niepokoić? Teoretycznie nie, ale… Choć nieprzyjemne uczucie mdłości, nudności, a nawet występujące wymioty są mało komfortowe, to nie prowadzą do poważnych konsekwencji. Warto jednak minimalizować ryzyko ich pojawienia się oraz ewentualne negatywne skutki. – W przypadku bardzo uciążliwych wymiotów zgłoś się do lekarza, gdyż mogą one prowadzić do odwodnienia, spadku masy ciała i niedokrwistości. Chociaż zazwyczaj nie stanowią zagrożenia (ich występowanie związane jest ze zwiększonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej i hormonów płciowych we krwi, które mogą działać drażniąco na błonę śluzową żołądka), warto spróbować łagodzić ich przebieg – zaleca Natalia Parulska. Co pomoże na takie dolegliwości? Regularne posiłki w małych porcjach (5-6 w ciągu dnia). Jeszcze w łóżku młoda mama może zjeść pierwszy, niewielki posiłek (może to być ciepłe mleko, ciepła woda, sucha przekąska lub banan).

Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć
Autor: Aktywna Mama, Luxmed Lublin Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć

Opieka i troska razy dwa. A odżywianie? Ile jeść w ciąży?

W okresie ciąży każda mama troszczy się o dwie osoby: siebie i dziecko, ale wbrew pozorom nie musi jeść za dwoje. Jej organizm potrzebuje więcej energii i spożywanych kalorii, ale wszystko w granicach rozsądku.

Ciąża wiąże się ze zwiększonym wydatkiem energetycznym. W pierwszym trymestrze jest on praktycznie nieistotny, natomiast w II trymestrze wartość energetyczna całodziennego jadłospisu powinna wzrosnąć o około 350 kcal, zaś w III trymestrze o niemal 500 kcal – wyjaśnia dietetyk, Natalia Parulska. – Jedzenie za dwoje nie wpłynie z pewnością na lepsze odżywienie maleństwa. Zdecydowanie istotniejsza jest jakość spożywanego pokarmu w czasie ciąży – dodaje.

Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć
Autor: Aktywna Mama, Luxmed Lublin Pytania młodej mamy: Dieta i odżywianie w ciąży. To warto wiedzieć

Pytania młodej mamy? Odpowiedzi warto szukać w szkole rodzenia

Młoda mama nie powinna zostawać sama z dziesiątkami pytań, które rodzą się w jej głowie w czasie ciąży, gdy jej organizm i świat wokół niej zmienia się tak nagle. Ważne jest wsparcie najbliższych i fachowa wiedza. Gdzie jej szukać? Tu akurat odpowiedź jest prosta: w szkole rodzenia. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej mam – także w Lublinie. Szkoły rodzenia organizują cykliczne zajęcia dla młodych mam i rodziców, warsztaty tematyczne (m.in. karmienie piersią, bezpieczny samochód, pierwsza pomoc u niemowląt czy zajęcia z wiązania chust i ich noszenia).

Jak bezpiecznie trzymać i nosić dziecko? Jak przewozić je w samochodzie? Jaki fotelik, wózek, łóżeczko wybrać? Co jeść? Jak karmić piersią? Jak radzić sobie z kolką? Jak odczytywać sygnały niemowlaka? Skąd dziecko wie, jaki mamy nastrój, skoro nie rozumie naszych słów? Jak wrócić do formy po ciąży? Jak zadbać o siebie i dziecko? Pytań, które stają przed młodą mamą i świeżo upieczonymi rodzicami jest bardzo wiele. Odpowiedzi warto szukać u ekspertów – specjalistów szkół rodzenia.

Aktywna Mama – szkoła rodzenia w Lublinie

Centrum Medyczne Luxmed

ul. Orkana 7, Lublin

81 532 37 11 wew. 3

www.aktywnamama.com.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE