Powoli kończy się rok akademicki. W większości lubelskich uczelni sesja rozpoczyna się pod koniec czerwca i potrwa do połowy lipca. Studenci będą mieli więc prawie trzy miesiące wakacji. Oczywiście w przypadku powinięcia nogi, przerwa letnia się skróci. Sesje poprawkowe, tradycyjnie, planowane są na wrzesień. Nie zaklinamy jednak rzeczywistości i pytamy żaków o ich plany. Okazuje się, że studenci w większości stawiają na „spontan”, chcą nadrobić zaległości, ale przede wszystkim pracować i sobie „dorobić”.
Irek planuje spędzić wakacje pracując przy wycince drzew. – Właściwie pracowałem w ten sposób już wcześniej. Po prostu znalazłem ogłoszenie. Jest to praca weekendowa i myślę, że nawet nieźle płatna.
>>> Wjechał motorowerem w 3-letnie dziecko i ciężarną kobietę
Nauka i przygotowania do egzaminów wstępnych czekają studentkę pierwszego roku produkcji medialnej. – Żadna praca, żadna wycieczka, choć może spontanicznie coś się uda. Mam zamiar dużo czytać i przygotować się do egzaminów do szkoły teatralnej – tłumaczy.
– Już teraz szukam pracy, bo wiem, że w Lublinie o nią dosyć trudno. Ponadto zamierzam pojechać ze znajomymi na Przystanek Woodstock – mówi Kamila, studentka UMCS, która na długie i organizowane wakacje raczej w tym roku nie pojedzie.
– Wszystko już zaplanowałam. Połączę pracę z przyjemnością. Podpisałam umowę na letnie praktyki we Włoszech, w Genui. Zajęcia codziennie do 15:00, a potem zwiedzanie i trochę zabawy – powiedziała ESKA INFO Lublin Ola, studentka piątego roku weterynarii UP.
Posłuchaj o wakacyjnych planach lubelskich żaków:
>>> Uczą przemawiać publicznie, a do tego po angielsku! [AUDIO]
Studenci w wakacje pracują z kilku powodów. Chcą zarobić na czesne i studia, zdobywają doświadczenia, chcą poczuć się niezależnie i – choć w niewielkim stopniu – się usamodzielnić. W okresie letnim najwięcej ofert czeka na żaków w gastronomii, handlu i w reklamie. W praktyce oznacza to, że studenci stają się kelnerami, barmanami, sprzedawcami w galeriach handlowych i roznosicielami ulotek.
Jak szukać pracy?
Warto poradzić się uczelnianych Biur Karier, umawiając się na rozmowę z konsultantem. Wakacyjne oferty pracy rokrocznie przygotowują powiatowe i miejskie urzędy pracy, proponując studentom programy stażowe i praktyki. Warto zwrócić się do organizacji rządowych i pozarządowych. Pomoc w znalezieniu sezonowej i legalnej pracy dla osób w wieku od 18 do 25 lat oferuje m.in. Ochotniczy Hufiec Pracy w Lublinie.
>>> Nielegalny protest w RCKiK? Dyrekcja zawiadamia prokuraturę [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]