Zamiast pracować dla kogoś, wolisz pójść „na swoje”? To ważna decyzja, która może odmienić Twoje życie. Założenie własnej firmy warto jednak dobrze przemyśleć, by uniknąć błędów i... niepotrzebnych wydatków!
Pamiętaj, że nie jesteś pierwszą osobą, która startuje z własnym biznesem. Niezależnie od tego, czy zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, bo jesteś freelancerem, czy razem ze wspólnikami zakładacie dużą spółkę – warto skorzystać z podpowiedzi doświadczonych doradców!
1. Testuj w małej skali
Niezależnie od profilu Twojej przyszłej działalności – handel, usługi, produkcja – testuj oczekiwania klientów w mniejszej skali. Zamiast ogromnych inwestycji w towary czy sprzęt, wykorzystaj cześć budżetu i zobacz, jak zareaguje rynek.
Może się okazać, że Twoje założenia były zbyt optymistyczne, albo... zbyt ostrożne! Gdy Twoi klienci potwierdzą, że tego właśnie oczekiwali, rozwijaj firmę, wykorzystując efekt skali.
2. Prestiżowy adres
Zadbaj o dobry adres do rejestracji i prowadzenia działalności. Niezależnie od tego, czy chcesz wpisać swoją JDG do CEIDG, czy zarejestrować spółkę w KRS – musisz podać adres! Bez tego się nie obędzie.
Pamiętaj, że nie musi to być adres, w którym będziesz pracował na co dzień. Nie musi to być też Twój dom czy mieszkanie. To ostatnie rozwiązanie bywa... problematyczne. A przecież prestiżowy adres możesz „wynająć” – tak właśnie działa WIRTUALNY ADRES.

i
3. Wirtualne biuro
Kolejny krok po wirtualnym adresie to WIRTUALNE BIURO. Dzięki takim usługom nie tylko zyskasz adres do rejestracji firmy, ale trafiająca pod niego korespondencja zostanie dostarczona do Ciebie (osobiście albo elektronicznie).
Wirtualne biura coraz częściej oferują też usługi dodatkowe, związane z obsługą administracyjną. Możesz np. przekierowywać połączenia, trafiające na firmowy numer telefonu, na swoją komórkę.
4. Nie bój się zmian
Młodzi (stażem) przedsiębiorcy czasem zbyt optymistycznie planują przyszłość. Każdy z nas myśli, że jego plan sprawdzi się w 100 proc. i przyniesie zakładane zyski. Często tak jest, czasem rzeczywistość jest nawet lepsza niż nasze założenia, ale...
... czasem okazuje się, że różowe okulary trzeba zdjąć. I wtedy potrzebna jest odwaga, by dokonać „pivotu” i przekształcić jeden z elementów naszego biznesu. Może adresujesz swój produkt do niewłaściwej grupy odbiorców, a może promocja Twoich usług powinna wyglądać inaczej? Nie bój się zmian!

i
5. Jak wygląda Twoje biuro?
Twoje biuro jest tam, gdzie jesteś! W XXI wieku, gdy non-stop jesteśmy online, możesz pracować z dowolnego miejsca na ziemi: z domu, z kawiarni, ze słonecznej plaży w ciepłych krajach...
Gdy jednak potrzebujesz przestrzeni biurowej dla siebie lub współpracowników – nie wynajmuj całych pomieszczeń. Na początek wybierz współdzielone przestrzenie biurowe. Biurko na godziny w prestiżowej lokalizacji, wyposażone we wszystko, czego potrzebujesz? Takie usługi są dziś bardzo popularne.
W podobny sposób możesz wynająć np. sale konferencyjne na spotkania ze współpracownikami lub klientami.
6. Optymalizuj
Optymalizacja – to słowo, które może brzmieć groźnie i kojarzyć się z zawiłą księgowością (po części słusznie). Będąc przedsiębiorcą, MUSISZ optymalizować – działania swoje i całej firmy. Co to oznacza? Niweluj niepotrzebne koszty i usprawniaj procesy.
Zobacz, jak wygląda zestawienie faktur kosztowych za jeden miesiąc Twojej działalności. Czy wszystkie wydatki były niezbędne? A może na przyszłość warto ich uniknąć?
Usprawniaj też procesy! Przeanalizuj, jak wygląda schemat decyzyjny czy organizacja w firmie. Dotyczy to nawet jednoosobowej działalności i komunikacji ze współpracownikami czy klientami. Automatyzuj wszystko, co możliwe, unikaj rzeczy czasochłonnych i bezproduktywnych.

i
7. Patrz w liczby i tabelki
Optymalizację warto zastosować także w księgowości. Nawet jeśli sam rozliczasz się z urzędem skarbowym – warto zaprzyjaźnić się ze swoim biurem rachunkowym!
Księgowi mogą podpowiedzieć, jak zaoszczędzić niemałe pieniądze – jak uzyskać ulgi, jak uniknąć niepotrzebnych kosztów. A jeśli nie czujesz się „mistrzem rachunkowości”, to księgowość nawet małej firmy warto zlecić na zewnątrz.
8. Deleguj zadania
To ostatni i chyba najtrudniejszy punkt tego poradnika. Każdy przedsiębiorca chciałby wykonywać najważniejsze zadania samodzielnie. Szybko okazuje się jednak, że brakuje na to czasu albo siły.
Cześć zadań warto powierzyć współpracownikom lub pracownikom (jeśli ich zatrudniasz). Możesz też wyoutsourcować część pracy i powierzyć ją zaufanej firmie. Zaoszczędzony czas przeznacz na to, co najważniejsze: pozyskiwanie nowych, płacących klientów i zarządzanie!

i
Gotowy na nowe wyzwania biznesowe?
Sprawdź ofertę N&K Wirtualne Biura z Lublina: adres dla Twojej działalności, obsługa księgowa, przekazywanie korespondencji i komunikacji, biura i sale konferencyjne na godziny. Zainteresowany? Sprawdź, jak to działa w praktyce!
N&K Wirtualne Biura
Lublin, ul. Willowa 18 lok. 3
nkwirtualnebiura.pl
Artykuł sponsorowany