Pozytywną ocenę formalną uzyskały 142 projekty spośród 201 zgłoszonych. 84 pozytywnie ocenione pomysły to projekty dzielnicowe. Największe szczęście, kreatywność i skuteczność mieli mieszkańcy dzielnicy Rury, którzy pod głosowanie poddadzą osiem projektów. 58 pomyślnie rozpatrzonych wniosków to pomysły ogólnomiejskie. Jeśli autorzy odrzuconych pomysłów nie zgadzają się z wynikami, mają siedem dni na złożenie odwołania.
– Wszelkie uwagi przyjmowane są do 11 lipca włącznie. Można je zgłaszać drogą elektroniczną na adres [email protected], pisemnie w Biurze Obsługi Mieszkańców bądź za pośrednictwem poczty: Biuro Partycypacji Społecznej, Urząd Miasta Lublin, ul. Bernardyńska 3, I piętro, pok. 107) – informuje lubelski Ratusz.
W tym roku – oprócz tradycyjnych projektów infrastrukturalnych, związanych z remontem chodnika czy fragmentu ulicy; projektów kulturalno-animacyjnych, dotyczących organizacji warsztatów czy wydarzeń aktywizujących społeczność w dzielnicach – pojawiły się pomysły i koncepcje, które mogą zaskakiwać.
– To np. budowa pomnika chomika europejskiego na rondzie Reagana – mówi Anna Machocka, Koordynatorka Budżetu Obywatelskiego z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublina. Projekty budowy pomników są jednak blokowane miejską ustawą pomnikową. Tego typu projekty, realizowane są w ramach innej procedury.
Spośród innych, wyróżniających się pomysłów, zaistniały i zyskały pozytywną ocenę, m.in. takie projekty, jak: edukacyjny wypas owiec czy lubelskie tężnie solankowe.
– Autor zaproponował, żeby w kilka weekendów, w ciepłe miesiące, w różnych przestrzeniach miasta, np. w wąwozach, na łąkach, przyprowadzić owce, żeby ludzie mogli obok urządzać pikniki i pobyć wśród tych zwierząt. Z kolei tężnie solankowe to projekt infrastrukturalny. Nie będziemy jeździć do Ciechocinka, tylko w dużych lubelskich wąwozach pooddychamy powietrzem solankowych – tłumaczy Machocka.
Owiec w lubelskich parkach czy tężni solankowych w lubelskich wąwozach możemy się spodziewać oczywiście, o ile projekty zyskają odpowiednią liczbę głosów. A głosowanie rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. W puli jest 15 milionów złotych.
Więcej szczegółów na: lublin.eu/mieszkancy/partycypacja.