Pogodowe piekło! Nadciągają przerażające nawałnice. Alert RCB

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/DerTobiSturmjagd Potężne komórki burzowe będą się tworzyły zwłaszcza w centrum i na wschodzie kraju

Pogodowe piekło! Nadciągają przerażające nawałnice. Alert RCB

2021-07-28 16:01

Pogodowe piekło w niemal całej Polsce. Najpierw upały, które wykańczają, a teraz nad znaczną część kraju nadciągają przerażające nawałnice. Miejscami będzie bardzo niebezpiecznie. Synoptycy ostrzegają. Sytuacja jest na tyle poważna, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła tzw. Alert RCB, ostrzegając osoby przebywające na zagrożonych terenach.

Pogodowe piekło nad Polską. Środa przyniosła nieznośne upały w wielu miejscowościach, a po południu i wieczorem nad znaczną część kraju nadciągają przerażające nawałnice. Może być bardzo niebezpiecznie – ostrzegają synoptycy. To, co nas czeka to prawdziwy pogodowy armagedon. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła tzw. Alert RCB, ostrzegając przed niebezpiecznymi i groźnymi skutkami pogody. Co nas czeka? Nocą gwałtowne burze spodziewane są w centralnej i wschodniej części kraju; będą im towarzyszyć opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy, w niektórych miejscach porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h informuje synoptyk IMGW, Ewa Łapińska, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w środę, że po południu i wieczorem burze są spodziewane w pasie od województwa opolskiego przez śląskie, małopolskie, łódzkie, mazowieckie, aż po warmińsko-mazurskie i pomorskie. W tych miejscach burze będą najbardziej gwałtowne, ale wyładowań atmosferycznych można się spodziewać również w pozostałych częściach kraju.

Pogodowe piekło i potężne nawałnice! Ostrzeżenie II stopnia

Późnym popołudniem burze będą się stopniowo przemieszczać na wschód kraju. W nocy najbardziej zagrożony burzami będzie obszar województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i niewykluczone, że województwa podlaskiego. Na przeważającym obszarze burzom będą towarzyszyły opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 80-90 km/h. W południowej i centralnej części kraju porywy wiatru mogą przekroczyć prędkość 100 km/h.

Nawałnice i burze przechodzą nad Polską

W tych regionach wydano ostrzeżenie II stopnia (w trójstopniowej skali) alarmujące o niebezpieczeństwie i burzach z gradem:

  • kujawsko-pomorskie
  • mazowieckie
  • lubelskie
  • świętokrzyskie
  • łódzkie
  • śląskie
  • małopolskie
  • podkarpackie.

„Uwaga! Dziś i w nocy (28/29.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – wiadomość SMS z ostrzeżeniem o takiej treści otrzymali mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego. To tzw. Alert RCB, rozsyłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wówczas, gdy życie i zdrowie mieszkańców danego obszaru jest zagrożone.

– Będą to bardzo gwałtowne burze, które mogą powodować łamanie gałęzi, drzew i zrywanie dachów – informuje synoptyk IMGW, Ewa Łapińska, cytowana przez PAP. Dodała, że noc ze środy na czwartek może być bardzo niespokojna ze względu na zderzenie gorącej zwrotnikowej masy powietrza z chłodniejszą masą powietrza napływającego z zachodu. Dodatkowo mogą pojawić się opady gradu, który miejscami może osiągnąć rozmiar do czterech centymetrów. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w nocy temperatura minimalna wyniesie ok. 18 st. C na wschodzie i ok. 15-16 st. C na zachodzie kraju.