Plastyka powiek – na czym polega zabieg? Czy jest odpowiedzią na nieestetyczne zmiany w obrębie powiek?

i

Autor: mat.prasowe

Plastyka powiek – na czym polega zabieg? Czy jest odpowiedzią na nieestetyczne zmiany w obrębie powiek?

2021-07-19 8:00 Materiał sponsorowany

Skóra powiek wokół oczu starzeje się najszybciej. W tej okolicy skóra jest cienka, delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych. Często policzki mamy jeszcze młode, owal „się trzyma”, twarz ma ładny kontur i dobrą objętość, a powieki już się marszczą, opadają lub mają wiotką skórę. Wraz z utratą jędrności skóry i postępującym starzeniem pojawiać się mogą takie problemy jak opadająca powieka, zmarszczki czy tzw. worki pod oczami.

Plastyka powiek to jedna z odpowiedzi na nieestetyczne zmiany w obrębie powiek. Specjalista chorób oczu w Klinikach Okulistycznych Eyemed, dr n. med. Renata Gruszecka odpowie na pytania dotyczące takiego zabiegu.

Czym jest plastyka powiek?

Plastyka powiek to chirurgiczna korekcja wad, które powstają w obrębie powiek. Wady te postępują wraz z wiekiem i związane są z procesem starzenia się skóry.

Jak przebiega proces starzenia się skóry wokół oczu?

Starzenie skóry rozpoczyna się już po 18 roku życia. Wiąże się z przebudową włókien kolagenowych, utratą włókien elastyny, jak również z zanikiem tkanki mięśniowej i zastępowaniem jej tkanką tłuszczową. Wszystko to doprowadza do zaburzenia funkcji jaką spełnia skóra, funkcji podporowej i funkcji ochronnej. W efekcie procesu starzenia oprócz zmarszczek pojawia się tendencja do rozciągania się szczególnie skóry powiek, ponieważ jest to okolica bardzo wrażliwa. Zmiany związane z wiekiem najwcześniej pojawiają się  w okolicach oczu, również ze względu na żywą mimikę w tym obszarze twarzy. Ponadto ten obszar łatwo ulega obrzękom.

Skąd biorą się worki pod oczami?

Dopóki skóra jest jędrna i elastyczna na skutek obrzęków rozciąga się i szybko wraca do poprzedniego stanu. Z wiekiem ta funkcja jest coraz słabsza i skóra przestaje wracać do naturalnego, poprzedniego wyglądu tylko zostaje rozciągnięta w postaci nawisów skóry. Poza tym, że skóra się rozciąga osłabieniu ulega również przegroda oczodołów, która zabezpiecza tłuszcz z obrębu oczodołu przed naturalną grawitacją. Wówczas ten tłuszcz przesuwa się ku przodowi uwypuklając szczególnie powiekę dolną, ale również powiekę górną w postaci worków. Im większa jest nasza skłonność do obrzęków powiek tym rozciąganie się skóry i powstawanie worków będzie większe.

Czy istnieją zdrowotne konsekwencje starzenia się skóry wokół oczu?

Tak. Poza problemami czysto estetycznymi nadmiar skóry powoduje również zaburzenie funkcji widzenia, co jest bardzo istotne dla okulistów. Nadmiar skóry w powiekach górnych zaburza pole widzenia. U wielu pacjentów daje poczucie ciężkości, trudności w otwieraniu porannym oczu jak również łzawienie, czasami pieczenie oczu. Kiedy skóra leży na brzegach powiek, kiedy dotyka rzęs, wydzielina ze skóry może dostawać się do worka spojówkowego i podrażniać powierzchnię oka dając uczucie pieczenia. Może również dochodzić do nieprawidłowego ustawienia powiek względem gałki ocznej, opadania powiek, podwijania powieki dolnej bądź odwijania powieki górnej czy podwijania powieki górnej i odwijania powieki dolnej. To zaburzenie funkcji może powodować podrażnienie powierzchni oka w efekcie ból, łzawienie.

Czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, toksyny znajdujące się w naszym środowisku, pocieranie, mikro urazy, wirusy, doprowadzają do niepokojących zmian w obrębie powiek i muszą być bezwzględnie usuwane. Mogą występować w postaci guzków, cyst, brodawek, jak również zmian nowotworowych.

Jakie są wskazania do zabiegu korekcji powiek?

W przypadku powiek górnych są to: usunięcie nadmiaru skóry, która jest luźna, rozciągnięta i nieestetycznie marszcząca się, a co za tym idzie uzyskanie młodzieńczego wyglądu oka. Również wskazania medyczne, czyli ograniczenie pola widzenia, które jest spowodowane opadającą powieką. W przypadku powiek dolnych są tzw. worki pod oczami, przywrócenie napięcia, jak i prawidłowej pozycji brzegu rzęskowego, korekcja głębokich bruzd i przepuklinek tłuszczowych.

Czym kierować się przy wyborze chirurga dla okuloplastyki?

Musi to być przede wszystkim chirurg doświadczony. Bardzo wskazanym jest wybór chirurga okulisty. Okulista w codziennej swojej praktyce zajmuje się prawidłowym funkcjonowaniem nie tylko powiek, ale również gałek ocznych czyli powierzchni oka i jego wnętrza. Dlatego dla chirurga okulisty zaburzenia fizjologii oka są problemem codziennym i dlatego jest w stanie bardzo dokładnie rozważyć wskazania do ewentualnej operacji, zalecić dany zabieg bądź stwierdzić, że dany zabieg nie jest niezbędny.

Na pytania odpowiadała

dr n. med. Renata Gruszecka, specjalista chorób oczu w Klinikach Okulistycznych Eyemed

Z wieloletnim doświadczeniem, ma na swoim koncie tysiące zabiegów z zakresu chirurgii aparatu ochronnego oka, wykonanych ze względu na wskazania estetyczne oraz zdrowotne. Od początku swojej kariery zawodowej skupia się na aspektach zabiegowego leczenia chorób okulistycznych, co przyczyniło się do specjalizacji w ramach chirurgii aparatu ochronnego oka, ze szczególnym uwzględnieniem chirurgicznego leczenia nieprawidłowości powiek. Prowadziła wielokrotnie kursy i szkolenia dla lekarzy z zakresu chirurgii aparatu ochronnego oka, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Artykuł sponsorowany