Paszporty Lublin

i

Autor: jackmac34, CC2,0, pixabay.com Paszporty Lublin

Planujesz urlop? Nie zapomnij o paszporcie! Sprawdź, ile potrwa wyrobienie dokumentu [AUDIO]

2016-06-19 16:54

W strefie Schengen wystarczy tylko dowód osobisty. Podróżując poza UE musimy mieć ze sobą paszport. Lubelski Urząd Wojewódzki apeluje – sprawdźmy wcześniej, czy nie skończyła się ważność dokumentu.

Paszport potwierdza naszą tożsamość oraz obywatelstwo. W wielu sytuacjach możemy używać go zamiennie z dowodem osobistym. - Paszport jest też niezbędny podczas wyjazdów zagranicznych do krajów spoza Unii Europejskiej – tłumaczy Mariusz Kucharek z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rocznie w naszym województwie wydawane jest około 60 tysięcy paszportów.

Ile trzeba czekać na wyrobienie dokumentu?

Zazwyczaj w Lublinie wyrobienie dokumentu uprawniającego do wyjazdów za granicę trwa od dwóch do trzech tygodni. W okresie wakacyjnym czas oczekiwania może być dłuższy. Wyrobienie paszportu może potrwać miesiąc, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw, nawet 2 miesiące. - Wydanie paszportu nie jest możliwe „od ręki” - mówi Mariusz Kucharek – tylko w jednym miejscu w Polsce wyrabiane są książeczki, które później są wysyłane do urzędów – dodaje.

Posłuchaj, jak wyrobić nowy paszport. Materiał przygotowała Edyta Jagieła, reporterka Radia ESKA.

W Lublinie paszport można wyrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Północnej 3. Interesanci przyjmowani są w godzinach od 8.00 do 15.00, a w poniedziałki wyjątkowo od 10.00 do 17.00.