Grzybobranie

i

Autor: erwin66as, CC0, pixabay.com Grzybobranie

Pierwsze grzyby w lubelskich lasach. Wiesz, jakie zbierać? [AUDIO]

2018-05-21 16:24

Sezon na grzybobranie można uznać za rozpoczęty. Naucz się odróżniać grzyby jadalne od trujących

Sanepid ostrzega – zwracajmy uwagę na to, co zbieramy w lesie. Na Lubelszczyźnie rozpoczyna się sezon na grzybobranie. Nie wszystkie grzyby są jednak jadalne, a spożycie niewłaściwego może zakończyć się tragicznie. Tak jest np. w przypadku muchomora sromotnikowego.

>>> Festiwal Kolorów wraca do Lublina. Poznaj szczegóły imprezy! [AUDIO]

>>> Politechnika Lubelska rekrutuje! [TERMINY, KIERUNKI, AUDIO]

Jak przygotować się na owocne grzybobranie?

– Jeżeli ktoś zupełnie nie zna się na grzybach, to warto aby skupił się na zbieraniu grzybów rurkowych. Są to między innymi prawdziwki i podgrzybki, czyli te, które pod kapeluszem mają strukturę gąbczastą. Wśród takich grzybów nie ma tych śmiertelnie trujących. Jedyny, jaki występuje z takowych to gryczak żółciowy – ten jednak nie doprowadzi do śmierci, a do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Jego smak jest bardzo gorzki i nie sprzyja spożyciu – mówi Beata Zielińska z lubelskiego sanepidu.

>>> Syn zamordował własną matkę? Brutalne morderstwo w Lublinie! [AUDIO]

– Wśród grzybów blaszkowych, czyli takich, które pod kapeluszem mają widoczne blaszki, występują grzyby śmiertelnie trujące. Możemy zaliczyć tam muchomora sromotnikowego oraz muchomora wiosennego. Dlatego też osoby, które są początkujące, powinny unikać tego typu zbiorów – dodaje Zielińska.

Pierwszymi objawami zatrucia grzybami są: nasilający się ból brzucha, ból głowy, a nawet dreszcze. Do tego dochodzą także wymioty i ogólne osłabienie organizmu. W przypadku spożycia muchomora sromotnikowego objawy zatrucia pojawiają się dopiero po około 4-16 godzinach po spożyciu. Wcześniej jednak substancje toksyczne rozprzestrzeniają się po organizmie.

Największa szansa na znalezienie grzybów jadalnych jest w dużych leśnych skupiskach. Grzyby można oczywiście spotkać również na łąkach, w parkach czy na skwerach. Ich zbieranie nie jest jednak dobrym pomysłem.

>>> Lubelskie: Znów brutalny napad i rabunek. Bandyci są na wolności [AUDIO]

>>> Ukrainiec zamordował piłkarza z Lubelszczyzny? Jest akt oskarżenia

– Grzyby z terenów miejskich czy śmietnisk mają tendencję do kumulowania substancji trujących, w tym metali ciężkich – dodaje Beata Zielińska. Na Lubelszczyźnie na grzyby warto wybrać się w  okolice Tomaszowa Lubelskiego, Janowa Lubelskiego oraz Biłgoraja.

Posłuchaj, co na antenie Radia ESKA Lublin mówiła Beata Zielińska z lubelskiego sanepidu.


>>> Lublin „wybuchł” kolorami! Zobaczcie zdjęcia z Holi Festival [GALERIA]

Zobacz TO WIDEO: