Kanał „Mówiąc inaczej” ma prosty cel. Paulina Mikuła chce, by Polacy mówili poprawnie po polsku. Absolwentka polonistyki wyjaśnia wiele wątpliwości językowych np. dlaczego nie mówi się „włanczać” czy „poszedłem”. Z kolei wyrażenie „numer NIP” bądź „nałogowy alkoholik” to tzw. masło maślane. Choć kanał powstał dwa lata temu, jest jednym z najszybciej rozwijających się na YouTube – regularnie zagląda na niego już ponad 140 tys. osób. Do tej pory wszystkie filmy odtworzono aż 8 milionów razy.
Paulina urodziła się w Tomaszowie Lubelskim. Swoje dzieciństwo spędziła w niewielkiej miejscowości koło Zamościa, Komarowie-Osadzie. Aktualnie mieszka w Warszawie. – Chciałam stworzyć coś własnego, a przy tym rozwijać siebie i innych. Kanał pozwolił mi spełnić te wszystkie plany i umożliwił pracę przed kamerą, o której zawsze marzyłam – mówi autorka Mówiąc Inaczej. – Moi znajomi wiedząc, jaki studiuję kierunek, bardzo często pytali mnie o poprawną formę danego wyrazu. Zauważyłam, że Polacy mają z tym duży problem. Jeżeli znałam odpowiedzi na jakieś pytania, to ich udzielałam. Wtedy wpadłam na pomysł, aby wszystko zebrać w jednym miejscu, aby każda osoba mogła zajrzeć i rozwiać swoje wątpliwości – dodaje Paulina Mikuła.
Polecany artykuł:
Aktualnie Paulina skupia się nad rozwojem swojego kanału, ale nie tylko. Pisze właśnie książkę, w której czytelnicy znajdą zbiór porad językowych oraz wiele ciekawostek związanych z prowadzeniem własnego programu w Internecie. – Bardzo podbudowało mnie wyróżnienie w plebiscycie Kobieta Roku Glamour. Poczułam, że to co robię zostało zauważone i docenione. Nie wygrałam, ale sama nominacja była przemiła – przyznaje Paulina Mikuła.
Niedawno Paulinie udało się zrealizować jedno z marzeń. W trakcie Blog Forum Gdańsk i wspólnie z Arletą Witt rozmawiała z profesorem Jerzym Bralczykiem. Tematem rozmowy był oczywiście język w Internecie. Już wkrótce materiał będzie dostępny w sieci.