Wiedzieliście, że „Botanik” to nie tylko genialne miejsce na spacer, ale też świadek wielu wieków historii (i to splecionej z niezwykłymi postaciami)?
Polecany artykuł:
Historia Ogrodu Botanicznego sięga XVIII wieku i splata się z losami wielkich osobistości. Położony w dzielnicy Sławinek ogród był niegdyś folwarkiem należącym do rodziny sławnego Tadeusza Kościuszki. Naczelnik Insurekcji wracał tu nie raz, a jego dziełem są nasadzenia lip i sadu przy dworku, kompozycje alei lipowej (ciągnącej się od rzeki Czechówki aż do samego dworu) oraz słynne „szańce kościuszkowskie”, dziś znane raczej pod nazwą „Pałacówka”.
Swój złoty okres ośrodek przeżywał w latach 80. XIX wieku, kiedy właścicielem Sławinka był Stanisław Mędrkiewicz. Wtedy to na terenie dawnego folwarku wybudowano zakład wodoleczniczy z łazienkami, domy mieszkalne oraz restaurację. Uzdrowisko przetrwało do I wojny światowej, pomimo pożaru w 1896 roku i silnej konkurencji ze strony Nałęczowa. Do całkowitego zniszczenia placówki doszło w czasie obu wojen światowych, kiedy kolejno stacjonowały tu wojska austriackie, niemieckie i rosyjskie.
>>> „Wojenne dziewczyny” wróciły do Lublina! Byliśmy na planie [GALERIA]
>>> Ten serial Netflixa powstawał m.in. w Lublinie. Zobaczcie zwiastun! [WIDEO]
Po zakończeniu wojny historia terenów zrujnowanego uzdrowiska splotła się z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej – świeżo powstałą lubelską uczelnią...
Jak wygląda cała historia Ogrodu Botanicznego? Co skrywa w sobie Dworek Kościuszków? Jaki jest współczesny „Botanik”? Wybierzcie się na spacer i sprawdźcie sami albo przeczytajcie więcej na Lubelski.pl w tekście Eweliny Krzykały „Folwark, uzdrowisko i pijalnia wód. Historia Ogrodu Botanicznego w Lublinie” >>>