Wraz z głównym duktem zmodernizowane zostaną ulice przyległe. Będzie nowy chodnik, nowoczesne oświetlenie i bardziej funkcjonalny plac Łokietka. Zmieni się także aranżacja zieleni.
- Głównie chodzi o wymianę nawierzchni betonowych na nawierzchnie kamienne i ujednolicenie wystroju plastycznego deptaka z tym, co mamy zaprojektowanego jako jego przedłużenie do ul. Kołłątaja - Jacek Ciepliński, projektant obecnej wersji deptaka. - Chcemy, żeby ta modernizacja była ukłonem w kierunku dzisiejszego wyglądu deptaka. Głównie chodzi o to, aby standard i poziom wykończenia nawiązywał do tego, co już za chwilę, pojawi się na Placu Litewskim – dodaje.
Posłuchaj jakie zmiany czekają na deptak. Materiał przygotował Michał Serkiz, reporter Radia ESKA.
- Chcemy kompleksowo podejść do zmiany jakości przestrzeni Śródmieścia. Zależy nam, by deptak pozostał wizytówką Lublina, stanowił spójną całość z nowoczesnym, funkcjonalnym pl. Litewskim i zapewniał nowe możliwości do spędzania czasu swoim użytkownikom. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Co zmieni się na deptaku?
Modernizacja zakłada wymianę nawierzchni, oświetlenia, instalacji podziemnych, małej architektury i aranżacji zieleni. Plac przed ratuszem zostanie przestrzenią do spędzania czasu wolnego, ale dodatkowo będzie wyposażony w przenośne elementy małej architektury umożliwiające prezentację wystaw i wydarzeń kulturalnych i jarmarków. Wzdłuż deptaka zamiast klonów będą wiśnie. Wokół posadzonych w gruncie drzew będą ławki.
Prace mają ruszyć w 2018 roku. Do 15 stycznia miasto czeka na uwagi mieszkańców, które można zgłaszać na adres [email protected].