Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Sukces imprezy zachęcił inne miasta do włączenia się w akcję i udostępniania kolejnych atrakcji zwiedzającym. Impreza musiała w końcu przekroczyć też granice Niemiec. Do Polski po raz pierwszy zawitała w 2003 r. Po latach do akcji włączył się Lublin.
W tym roku czeka nas XII edycja tego niezwykłego wydarzenia. Podczas jednej nocy w roku będzie można podziwiać wiele ekspozycji i nie zapłacić za to ani złotówki.
Tegoroczna lubelska Noc Muzeów 2017 odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja. Lublinianie będą mogli bezpłatnie zwiedzać wszystkie lubelskie muzea, galerie oraz instytucje kulturalne. Część miejsc specjalnie na tę noc przygotowuje dodatkowe atrakcje dla uczestników.
Program Nocy Muzeów w Lublinie:
Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Muzeum i Baszta czynne w godz.: 18.00–24.00
Kaplica Trójcy Świętej – wejścia o każdej pełnej godzinie: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00
20.00 – spektakl teatralny Żywe obrazy na 700-lecie Lublina
Zobaczcie, jak wygląda noc w muzeum widzianego oczami stróża nocnego! Tuż po zapadnięciu zmroku zabytkowa przestrzeń dziedzińca Zamku Lubelskiego zostanie rozświetlona wizualizacjami największych dzieł mistrzów malarstwa, które będą ożywiać wykonawcy tańca dawnego!
Podczas widowiska miejsce wyświetlanych przez projektor obrazów, reprezentujących różne style i epoki, m.in. dzieł C. Moneta, E. Muncha, E. Degasa, R. Magritte’a, będą zastępować fotografie tancerek, te z kolei ustąpią miejsca samym tancerkom. Występujący będą prezentować pokazy taneczne nawiązujące klimatem do pokazywanego obrazu, w stylach flamenco i hiszpańskiego tańca dworskiego. Zostaną wykorzystane typowe dla flamenco rekwizyty – kastaniety, bata de cola (suknia z ogonem), chusta, kapelusz, wachlarz. Zobaczymy pokaz takich tańców, jak: guajira, alegria, garotin, buleria, tangos, fandango, rumba, jacaras czy spanioletta.
Spektakl powstał dzięki współpracy Małgorzaty Wojcieszuk i Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo„ działającego w lubelskim MDK nr 2 z Magdaleną Budyn-Kulik i prowadzoną przez nią grupą tańca flamenco ”Flamenco inaczej”.
Czas trwania spektaklu ok. 60 min. (W razie niepogody inscenizacja przeniesie się do galerii Malarstwa Polskiego XVII–XIX w.)
Wystawy czasowe:
Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki
Lwów w grafice
Polski pieniądz papierowy 1794–1994
Od lampy oliwnej po latarkę elektryczną. Czym niegdyś oświetlano wnętrza
Warsztaty
18.00 – terenowa zabawa archeologiczna Odkrywamy archeologiczne zagadki wzgórza zamkowego
Zaprosimy grupę dzieci i młodzieży do wspólnej zabawy w archeologów. Każdy dobry archeolog musi doskonale znać się na mapie i planach. Pokażemy dzieciom, jak posługiwać się mapą w terenie, jak lokalizujemy zabytki, na przykład przy pomocy GPS, oraz jak zaznaczamy odkrycia na mapach i planach.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej ok. 20 osób. Zapisy: (81) 537 96 38
18.00 – rodzinne warsztaty plastyczne Cieknące zegary
Warsztaty inspirowane twórczością Salvadora Dalego. Część pierwsza zostanie poświęcona wyjaśnieniu zagadnień plastycznych, takich jak: surrealizm, grafika i jej techniki, malarstwo, martwa natura, przedmiot i deformacja. Głównym celem będzie zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami dzieł Salvadora Dalego oraz nauczenie ich odróżniania grafiki od malarstwa. Druga część warsztatów będzie miała formę praktyczną. Dzieci, inspirując się dziełem artysty „Uporczywość pamięci”, wykonają własne prace plastyczne, posługując się dowolną techniką rysunkową.
(Uwaga: w razie niepogody zajęcia odbędą się w sali kinowej). Zapisy: 81 537 96 37
Inscenizacja teatralna z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina
Wspólnymi siłami będziemy tworzyć scenografię średniowiecznego grodu, wcielimy się m.in. w wojowniczych Tatarów, księcia Łokietka, lubelskich posłańców, mlekodajną kozę i razem odegramy legendę o nadaniu praw miejskich i herbie Lublina. Zapewniamy historyczne stroje z epoki i wszelkie niezbędne rekwizyty. Zapisy: 81 537 96 16
Wydarzenie włączone w program obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.
Muzeum Historii Miasta Lublina, Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
20-109 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00
18.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie Jacek Wierzchoś. Semi naturalny dwa
Muzeum im. Czechowicza, ul. Złota 3
20-112 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00
Proponujemy zwiedzanie muzeum jedynie w blasku reflektorów i latarek. Ciemności zacierają wyraziste kontury wystawy stałej, dzięki czemu możliwe staje się przejście z rzeczywistości faktów do rzeczywistości wyobraźni i tajemnicy. Kontrast jasności i ciemności, światła i mroku bardzo dobrze wprowadza w klimat poezji Czechowiczowskiej, a zarazem stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu. Ukazuje zupełnie inny wymiar ekspozycji muzealnej, skłania do zgłębiania tajemnic prezentowanych przedmiotów. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyć instalacja słowno-muzyczna, przypominająca wiersze m.in. Józefa Czechowicza, Konrada Bielskiego oraz Wacława Gralewskiego.
Zachęcając do wizyty w naszym muzeum, pragniemy jednocześnie przypomnieć o eskapadach przedwojennych poetów lubelskich, które najczęściej odbywały się nocą, kiedy kamienice Starego Miasta oświetlał jedynie „nikły, błękitny blask gazowych latarni. […] Zza chmur od czasu do czasu ukazywał się poblask wczesnego księżyca. Cienie przybierały różne kształty”.
Dworek Wincentego Pola, ul. Kalinowszczyzna 13
20-129 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00
W Noc Muzeów zapraszamy na nocne oprowadzania po wnętrzach Dworku Wincentego Pola w niecodziennym oświetleniu, półmroku, w aurze niezwykłości i tajemniczości. W podpiwniczeniu Muzeum zostanie uruchomiona Pracownia czasomierzy w tajemniczym dworku, a w rolę zegarmistrza wcieli się Grzegorz Sztal.
Muzeum Literackie w Nałęczowie, ul. S. Żeromskiego 8
24-140 Nałęczów
Muzeum czynne w godzinach 18.00–22.00.
Wspomnienie o Bolesławie Prusie
20.00–22.00 – wspólne czytanie „Wspomnień o Bolesławie Prusie”. Do udziału w czytaniu zapraszamy kuracjuszy oraz mieszkańców Nałęczowa
Stefan Żeromski i patroni roku 2017
19.30 – rocznicowe spotkanie z Wisłą – czytanie utworu przez laureatów VI Konkursu O Złotą Różę oraz przez kuracjuszy
20.30 – Wisła raz jeszcze – pokaz filmu dokumentalnego Małopolski Przełom Wisły
21.00 – Żeromski i patroni (Józef Korzeniowski, Józef Piłsudski, Adam Chmielowski i Józef Haller) – prezentacja listów, wspomnień, fragmentów utworów Pisarza
Muzeum Regionalne w Kraśniku, ul. Piłsudskiego 2A
23-200 Kraśnik
Muzeum czynne w godzinach 18.00–22.00.
Artykuł będzie aktualizowany.
Polecany artykuł: