Rada Miasta już w ubiegłym roku zmieniła Statut Miasta, określając, że już 300 osób może złożyć własny projekt uchwały na sesję. Jednak zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, miasto musi teraz ustalić zasady składania tych projektów. Stąd obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych.
– Kilka ostatnich lat pokazało, że lublinianie są bardzo aktywną społecznością lokalną. Z pewnością wielu mieszkańców będzie chciało skorzystać z możliwości, jaką daje obywatelski projekt uchwały. Liczę, że równie aktywnie, jak w poszczególne formy partycypacji, lublinianie zaangażują się w dyskusję nad zasadami, które będą obowiązywały przez najbliższe lata – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
>>> Lublin: Pożar w szkole w centrum miasta. Ewakuacja uczniów [ZDJĘCIA]
Jakie zmiany zakłada Urząd Miasta?
- Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej tworzy przynajmniej 10 osób.
- W miejscu zbierania podpisów poparcia musi być wyłożony do wglądu projekt uchwały, w sprawie której zbierane są podpisy.
- Jeśli po złożeniu projektu okaże się, że Komitet nie zebrał wymaganego poparcia minimum 300 osób, ma on siedem dni na uzupełnienie podpisów.
- Przedstawiciel Komitetu ma prawo uczestniczyć z prawem głosu we wszystkich posiedzeniach komisji Rady oraz sesjach, na których projekt jest rozpatrywany.
- Komitet ma prawo dokonania korekty w złożonym projekcie uchwały.
– W tej chwili ustalamy próg, dotyczący konieczności zebrania podpisów od mieszkańców, na 300. Mamy nadzieję, że to przełoży się na szybkość zbierania podpisów – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej. – Być może wpłynie to również na to, że mieszkańcy będą bardziej zainteresowani tym mechanizmem i zobaczą szansę na realizację swoich pomysłów.
>>> Śmierć małych sokołów z Lublina pod okiem prokuratury! [AUDIO]
>>> Za nami Noc Muzeów 2019. Sprawdź co działo się w Lublinie! [GALERIA]
Konsultacje potrwają do 10 czerwca, a nieco wcześniej, 5 czerwca, odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. Po szczegóły odsyłamy na stronę: lublin.eu/konsultacje.
Posłuchaj też naszej rozmowy z Piotrem Chorosiem, dyrektorem Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. Posłuchaj!