Na cmentarzu w Chełmie MOŻNA składać wieńce na grobach. Jak to możliwe?

2020-11-01 12:56

Na tym cmentarzu w Chełmie (lubelskie) pomimo zakazu wolno składać wieńce! Niestety, nie osobiście, a za pośrednictwem pracowników Cmentarza Komunalnego, którzy nie tylko przetransportują wiązankę na wskazany grób, to jeszcze zrobią zdjęcie, żeby pokazać jak wygląda miejsce spoczynku drogich nam osób. Taką pomoc dla wszystkich chętnych dostępna będzie do samego końca obowiązywania zakazu, wystarczy podpisaną dokładnie wiązankę położyć na murze cmentarza.

Wprowadzony w piątek po południu zakaz odwiedzania cmentarzy od 31 października do 2 listopada zaskoczył wszystkich. Wiele osób było już wtedy w drodze na groby bliskich pochowanych na drugim krańcu Polski. Wiele osób nie wyobraża sobie także, że 1 listopada drogi im grób nie będzie uhonorowany wiązanką bądź bukietem chryzantem. Na Cmentarzu Komunalnym w Chełmie można składać wieńce za pośrednictwem pracowników nekropolii. - Pomyśleliśmy o tych wszystkich, którzy bardzo chcieliby w tych dniach ozdobić groby swych bliskich - mówi Marek Parada, kierownik Cmentarza Komunalnego. Wystarczy odwiedzić cmentarz przy ul. Mościckiego w Chełmie i zostawić kwiaty, wiązankę czy wieniec na murze w pobliżu biura cmentarza i zaopatrzyć ją w kartkę z imieniem i nazwiskiem zmarłego i datą śmierci. Dobrze, aby był tam też numer kwatery, który dostępny jest w wyszukiwarce internetowej cmentarza. - Są one dostarczane na groby na bieżąco, aby uniknąć tłumów przy murku - dodaje kierownik Parada.

Po ogłoszeniu zakazu tłumy ruszyły na cmentarze

Tylko w sobotę z takiej pomocy skorzystało już kilkadziesiąt osób. Jedną z nich jest Adam Rychliczek (60 l.), który przyniósł piękną wiązankę na grób swej tragicznie zmarłej córki. - To bardzo dobra forma pomocy, która choć trochę złagodzi skutki głupawych decyzji rządzących. Wszystko odbywa się zgodnie z reżimem sanitarnym - ocenia mężczyzna. Oczywiście, nic nie zastąpi mu odwiedzin i chwil spędzonych przy grobie ukochanego dziecka. Będzie u niej we wtorek.