Może zostać Drzewem Roku 2021! Dąb rosnący w Lublinie jest finalistą konkursu

2021-03-03 9:19

Naprawdę jest silny jak dąb! Piękny, rozłożysty dąb szypułkowy rośnie w dobrej kondycji między jezdniami jednej z arterii Lublina, przez lata nie dał się remontom, budowom, ani setkom tysięcy aut, które go mijają. I jak to z silnymi osobowościami bywa, pokonuje kolejne granice. Właśnie dostał się do finałowej „szesnastki“ drzew z całej Polski nominowanych w konkursie na Drzewo Roku 2021!

To już jest spore wyróżnienie, bo do tegorocznej odsłony konkursu organizowanej od wielu lat przez Klub Gaja zgłoszono prawie 150 drzew z całej Polski. Bardzo różnych, od podwórkowych lip czy kasztanów po szlachetne starością pomniki przyrody. Jak zapewniają organizatorze, nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych, tylko drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Laureatem zostanie to, które zdobędzie największą liczbę głosów.- Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju - informują organizatorzy. - Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie. Zwycięzca polskiej edycji konkursu co roku bierze udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku na stronie www.treeoftheyear.org.

Super Raport 02.03 (Goście: Michał Kamiński - Koalicja Polska, wicemarszałek Senatu; Jan Maria Jackowski - Senator, PiS), Sedno Sprawy: Joanna Mucha

Kim jest przedstawiciel Lubelszczyzny? Nasz dąb ma 74 lata, więc jest jeszcze „młodzieniaszkiem“, mierzy 16 m i ma186 cm obwodu w pniu.Do konkursu zgłosił go Urząd Miasta Lublin. Nie tylko dlatego, że jest jedynym drzewem po budowie, a potem licznych przebudowach Bohaterów Monte Cassino w Lublinie. - Rośnie równomiernie i jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Ma również piękną regularną koronę. Liczne ingerencje w infrastrukturę otaczającą drzewo nie spowodowały uszkodzeń. W 2019 roku dąb został mianowany jednym ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina - informują urzędnicy. Piękna jest również historia dębu. Zasadził go bowiem w 1946 roku Lucjan Ważny, znany później lubelski lekarz. Zrobił to na pamiątkę szczęśliwego powrotu z wojny, gdzie walczył za Polskę. Sadzonkę włożył do ziemi przy płocie domu swoich rodziców...Teraz biegnie tamtędy kilkupasmowa arteria...Ostateczne głosowanie będzie miało miejsce w czerwcu tego roku. Oby lubelski dąb pokazał się z jak najlepszej strony. Może dołączy do swego kolegi z Krasnegostawu? Rosnące na tamtejszym Rynku Klęczące Drzewo w 2018 roku wygrało konkurs i finalnie zajęło 6-te miejsce w Europie.