Do programu mogą przystąpić mieszkańcy domów jednorodzinnych, zameldowani na terenie Lublina. Chętni muszą spełniać kilka warunków. - W projekcie mogą wziąć udział osoby zameldowane na terenie gminy, które nie mają żadnych zaległości finansowych na rzecz Gminy Lublin z tytułu należności podatkowych, opłat za wywóz odpadów, opłat za pobór wody itp., a ich gospodarstwa domowe zużywają co najmniej 2 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Złożone ankiety będą weryfikowane pod kątem spełnienia wymagań formalnych i możliwości technicznych wykonania instalacji. – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.
Dopłata na jaką mogą zaliczyć zainteresowani wynosi 65% kosztów kwalifikowanych. Pozostałe 35% to udział własny mieszkańca. Zanim dojdzie do jakichkolwiek prac, zawierana jest umowa pomiedzy Gminą Lublin a właścicielem posesji. Umowa obejmuje deklarację o wniesieniu wkładu własnego. Na jej podstawie następuje użyczenie dachu pod budowę systemu. Instalacja, po zakończeniu montażu, przez 5 lat jest własnością Gminy Lublin. Po tym czasie nastąpi przekazanie jej właścicielowi nieruchomości.
Posłuchaj, kto może starać się o doatacje. Materiał przygotował Adrian Wójcik, reporter Radia ESKA.
Przyjmowanie ankiet trwa, jednak nie jest pewnie czy dopłaty będą przyznawane. Lublin musi uzusykać unijną datację, która pozwoli na montaż w latach 2017-2018. Jeżeli taka dotacja nie zostanie przyznana, to miast nie zwróci mieszkańcom włożonych kosztów.
Ankiety można składać w terminie 18-29 lutego lutego 2016 r w Biurze Zarządzania Energią Urzędu Miasta Lublin, ul Zana 38, pokój 319, w godz. 8:00 do 15:00 osobiście, za pośrednictwem Biur Obsługi Mieszkańców lub poczty. Ankiety dostępne są na stronie lublin.eu