Maszt Niepodległości w Lublinie

i

Autor: Bartłomiej Ważny Maszt Niepodległości w Lublinie

Maszt Niepodległości już stoi. Co znalazło się w kapsule czasu? [AUDIO]

2018-11-11 18:54

W okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na rondzie im. Romana Dmowskiego w Lublinie uroczyście odsłonięto Maszt Niepodległości. W trakcie uroczystości w fundamenty budowli wmurowano kapsułę czasu. Mimo podniosłej atmosfery, salwy śmiechu wśród mieszkańców wywołała lista przedmiotów, które zachowano dla potomnych.

- Masz Niepodległości stanowi wyraz wdzięczności i hołdu mieszkańców Lublina i Ziemi Lubelskiej wszystkim Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania i zachowania niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny – można było usłyszeć w trakcie uroczystości.

Uroczyste przemowy, parada służb mundurowych i pojazdów wojskowych wokół ronda im. Dmowskiego były zwieńczeniem oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli władz i mieszkańców Lublina. To właśnie tam odsłonięto gotowy już Maszt Niepodległości. Konstrukcja ma 35 m wysokości, waży 20 ton i wieńczy go polska flaga o powierzchni 50 m2. W jej fundamentach, w kapsule czasu złożono kilka symbolicznych przedmiotów.

>>> Zamość: Przedszkolaki wypuściły 100 balonów na 100-lecie niepodległości [GALERIA]

Oprócz aktu erekcyjnego, znalazły się tam: próbka nawozu azotowego z Zakładów Azotowych w Puławach, węgiel wydobyty z kopalni węgla „Bogdanka” oraz kabel średniego napięcia wyprodukowany przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Dodatkowo, w kapsule czasu złożono też dokument z krótką historią Lublina.

>>> Naruciak w Tarasach Zamkowych! Wpadaj na spotkanie i do strefy gamingowej

Uroczystość zakończyła salwa z armaty przeciwlotniczej 40 mm Bofors – którą ustawiono obok ronda im. Dmowskiego.

Posłuchaj relacji naszego reportera, Bartka Ważnego z uroczystości przy odsłonięciu Masztu Niepodległości:


Sprawdziliśmy też, czy mieszkańcom Lublina podoba się nowy element w miejskim krajobrazie: