Nie pozwól, aby choroba czy niespodziewany wypadek zepsuł wakacyjny wyjazd. W potrzebie nagłego skorzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędna będzie EKUZ, która potwierdzi prawo do korzystania ze świadczeń.
Jak działa EKUZ?
Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej na tym samym zasadach co jego obywatele. Zapłacić trzeba wyłącznie za świadczenia, które nie są w pełni finansowane w ramach opieki zdrowotnej w danym kraju.
Gdy sytuacja na urlopie będzie wymagała skorzystania ze świadczeń zdrowotnych za granicą trzeba udać się do lekarza lub placówki medycznej działającej w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej lub okazać lekarzowi lub personelowi szpitala kartę i dokument potwierdzający tożsamość.
Jak wyrobić EKUZ?
Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie przez Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W Lublinie wydawane są wyłącznie w oddziale przy ul. Koryznowej 2d, w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek od godz. 8.00 do 15.3 oraz w środy od godz. 8.00 do 18.00.
Kartę można otrzymać także w placówkach zamiejscowych w Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.30.
- Aby otrzymać kartę konieczne jest złożenie wniosku o jej wydanie. Fundusz wydaje EKUZ na podstawie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Dokument ubezpieczenia jest potrzebny w momencie, kiedy CWU nie potwierdza posiadania statusu ubezpieczonego, a pacjent ma prawo do świadczeń. Wówczas otrzymuje kartę na podstawie np. druku RMUA – informuje Karol Tarkowski, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Wnioski o wydanie EKUZ można złożyć osobiście, faksem, pocztą elektroniczną lub drogą pocztową.
Karta wydawana jest na określony czas. Od 2 miesięcy dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, 6 miesięcy dla osób ubezpieczonych oraz 5 lat dla emerytów.
Wniosek o wydanie karty pobierzecie tutaj, a szczegóły dotyczące EKUZ znajdziecie na stronie lubelskiego NFZ.