Pracownicy lubelskiego Ratusza będą testowali samochód elektryczny Renault ZOE. To auto elektryczne, które nie powoduje emisji spalin ani hałasu silnika. Akumulator trakcyjny Z.E.40 zapewnia zasięg do 300 km latem i do 200 km zimą. Podczas testowania, urzędnicy chcą sprawdzić czas ładowania pojazdu, zmiany zasięgu w zależności od stylu i warunków jazdy oraz od warunków pogodowych. W planach jest też testowanie, jak urządzenia wewnątrz auta (radio, klimatyzacja) wpływają na zasięg samochodu.
Polecany artykuł:
Lublin ma się czym pochwalić w temacie ekologicznego transportu miejskiego. Do tej pory, na nowe autobusy niskoemisyjne, autobusy elektryczne i kolejne ekologiczne trolejbusy, miasto wydało prawie miliard zł. Obecnie w miejskim taborze znajdują się 123 trolejbusy i jeden autobus elektryczny. Zaplanowane są kolejne zakupy autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Do 2023 r. planowane jest wyposażenie komunikacji miejskiej w Lublinie w 201 pojazdów zeroemisyjnych. Dokładnie będzie to 135 sztuk trolejbusów i 66 sztuk autobusów elektrycznych. Udział pojazdów elektrycznych w taborze przekroczy wtedy 50%. Łączna długość trakcji trolejbusowej w mieście to około 68 km.
– Kolejne nagrody i wyróżnienia dla Lublina pokazują, jak bardzo zmieniło się miasto w ostatnich latach. Obecnie Lublin staje się liderem w zakresie wiedzy i przygotowania dokumentacji branżowej oraz strategicznej w zakresie rozwoju elektromobilności. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w rozwijaniu zbiorowej komunikacji elektrycznej dysponujemy wartościowym „know how” dla innych miast Polski – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
>>> Lublin: Przed nami pierwsze w historii lokalne referendum! Cisza już od północy [WIDEO]
Lublin już po raz czwarty został nagrodzony w konkursie Eco-miasto organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Kozi Gród zdobył 1. miejsce w kategoriach „Mobilność zrównoważona” oraz „Gospodarka wodna”. W 2018 roku w kategorii „Mobilność zrównoważona” komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego oraz ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%.
>>> Sławomir Włada nowym Komendantem Miejskim Policji w Lublinie
Druga kategoria konkursu Eco-miasto, w której zwyciężyło nasze miasto to „Gospodarka wodna”. Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.