→ Znamy nazwiska nowych posłów z całej Lubelszczyzny. Sprawdź kto zasiądzie w ławach Sejmu i Senatu! ←
49,8% mieszkańców Lubelszczyzny poszło w niedzielę do urn wyborczych. Prawie połowa, bo 49,9% zagłosowało na PiS.
PiS może rządzić samodzielnie z krajowym 38% poparciem. Do Sejmie nie będzie lewicy.
Aktualizacja, godzina 10.55 – Posłowie z Lubelszczyzny
Nieoficjalnie z Lubelszczyzny z ramienia PiS zasiądzie 9 posłów. Największe szanse na mandat mają flagowe nazwiska, czyli jedynki: Elżbieta Kruk, Krzysztof Michałkiewicz, Gabriela Masłowska, Jarosław Stawiarski czy Lecha Sprawka. Szansę na kolejne miejsca w Sejmie ma część z kandydatów: Artur Soboń, Jerzy Bielecki, Sylwester Tułajew, Grzegorz Muszyński czy Marek Wojciechowski.
Prawdopodobieństwo mandatów senatorskich mają Stanisław Czelej i Grzegorz Bierecki.
Z Lubelszczyzny według Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Sejmie zasiądzie 16 osób z naszego regionu. 9 posłów z PiS, 2 z PO, PSL 2 i Kukiz 1. W zależności od oficjalnych wyników szanse na mandaty mają także partiom Nowoczesna i KORWiN.
Aktualizacja, godzina 7.11 - Poparcie dla PiS spada, ale to nic nie zmienia
Zgodnie z poznanymi rano wynikami late poll PiS wciąż posiada znaczące prowadzenie i może rządzić samodzielnie. Ugrupowanie zebrało 38% poparcia i wciąż może liczyć na 238 mandatów. Platforma Obywatelska ma 23,4% i 125 mandatów, a Kukiz'15 niezmiennie 9,1% i 44 mandaty. Do Sejmu zgodnie ze wstępnymi sondażami wejdzie też .Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.
Aktualizacja, godzina 21.55 – Poparcie partii na Lubelszczyźnie
Według pierwszych wyników sondaży zwycięzca na Lubelszczyźnie był tylko jeden. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowała niespełna połowa wyborców.
Sondaże Ipsos przygotowane dla TVP w okręgu lubelskim:
PiS – 49,9%
PO – 14,7%
Kukiz – 9,6%
PSL- 7,9%
ZL – 5,6%
KORWiN – 5,1%
.Nowoczesna – 3,6%
Razem – 3,2%
inne – 0,4%
Aktualizacja, godzina 21.43 – Frekwencja na Lubelszczyźnie
Mieszkańcy Lubelszczyzny tłumnie ruszyli dziś do urn. W sumie niespełna połowa wszystkich uprawnionych do głosowania. Według sondaży Ipsos przeprowadzonych dla TVP zagłosowało 49.8% mieszkańców naszego regionu.
Wcześniej, do godziny 17.00 zagłosowało 38.22% wyborców z Lubelszczyzny.
Aktualizacja, godzina 21.20
Zdecydowana przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską. Według krajowych wyników PiS zyskał niespełna 17 punktów procentowych przewagi nad PO. Trzecią partią jest ugrupowanie Kukiz'15 z 9 procentowym poparciem.
Sondażowe wyniki Ipsos przeprowadzonych na zlecenie TVN:
Prawo i Sprawiedliwość – 39,1%/ 242 mandaty
Platforma Obywatelska – 23,4% / 133 mandaty
Kukiz'15 – 9,0% / 44 mandaty
.Nowoczesna – 7,1% / 22 mandaty
Zjednoczona Lewica – 6,6% / 18 mandatów
Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,2%
KOWiN – 4,9%
Razem – 3,9%
Aktualizacja, godzina 21.00
Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godzinie 7.00. Pierwsze nieprawidłowości zostały zgłoszone w Sosnowcu gdzie 107 kart do głosownia do Sejmu miało wydrukowanych kilka identycznych stron informuje Ruch Kontroli Wyborów. Na Lubelszczyźnie znaczących nieprawidłowości nie stwierdzono. Mimo pożaru w Biskupinie cisza wyborcza nie została przedłużona, a lokale wyborcze zamknięto o 21.00.
Według pierwszych powyborczych sondaży powody do świętowania w regionie ma Prawo i Sprawiedliwość.
Wybory parlamentarne 2015: kiedy wyniki z głosowania w Lublinie?
Trwa odliczanie do wyborów parlamentarnych 2015, które odbędą się w niedzielę 25 października. Lokale wyborcze będą otwarte tego dnia w godz. 7.00-21.00. W międzyczasie trwać będzie cisza wyborcza, więc ewentualne pierwsze, cząstkowe (sondażowe) wyniki wyborów poznamy dopiero po godz. 21.00 (o ile głosowanie nie zostanie przedłużone). Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2015 powinniśmy poznać w ciągu kilku następnych dni. Prawdopodobnie będzie to wtorkowy wieczór lub wczesne godziny poranne w środę.
Informacje o wynikach będziemy zamieszczać także TUTAJ. Zaglądajcie na naszą stronę!
Niedawno Państwowa Komisja Wyborcza informowała o teście wydajności systemu informatycznego „Wsparcia Organów Wyborczych” (WOW). - Przeprowadzony test wykazał poprawne działanie wszystkich modułów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej obsługi informatycznej wyborów zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i okręgowych komisji wyborczych. Testy wykazały, że wydajność systemu zapewnia, ze znacznym marginesem bezpieczeństwa, sprawną obsługę informatyczną wyborów. Sugestie zgłoszone przez użytkowników w poprzednim teście zostały uwzględnione i te rozwiązania zostały również pomyślnie przetestowane - czytamy w komunikacie PKW.
Wybory parlamentarne 2015 - karty do głosowania [technika głosowania]
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała specjalne spoty wyborcze informujące o technikach głosowania, zarówno w wyborach do Sejmu, jak i Senatu.
Wybory parlamentarne 2015. Darmowy transport do lokalu w Lublinie
Wybory Parlamentarne 2015: uprawnieni, kto może głosować
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spoty na temat głosowania w wyborach 2015 do Sejmu i Senatu, a także tego, kto jest uprawniona, aby pójść do urny. Prawo do głosowania ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu