Wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu

i

Autor: oficjalne materiały prasowe Sejmu Wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu

LUBLIN: Wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu [WYNIKI]

2015-10-26 8:11

25 października odbyły się wybory parlamentarne 2015 do Sejmu i Senatu.  Oficjalne wyniki poznamy w poniedziałek wieczorem, jeśli nie zawiedzie system elektronicznego liczenia głosów. Pierwsze dane z Lubelszczyzny już znamy. 

→ Znamy nazwiska nowych posłów z całej Lubelszczyzny. Sprawdź kto zasiądzie w ławach Sejmu i Senatu! ← 

49,8% mieszkańców Lubelszczyzny poszło w niedzielę do urn wyborczych. Prawie połowa, bo 49,9% zagłosowało na PiS.  

PiS może rządzić samodzielnie z krajowym 38% poparciem. Do Sejmie nie będzie lewicy.

Aktualizacja, godzina 10.55 – Posłowie z Lubelszczyzny

Nieoficjalnie z Lubelszczyzny z ramienia PiS zasiądzie 9 posłów. Największe szanse na mandat mają flagowe nazwiska, czyli jedynki: Elżbieta Kruk, Krzysztof Michałkiewicz, Gabriela Masłowska, Jarosław Stawiarski czy Lecha Sprawka. Szansę na kolejne miejsca w Sejmie ma część z kandydatów: Artur Soboń, Jerzy Bielecki, Sylwester Tułajew, Grzegorz Muszyński czy Marek Wojciechowski.

Prawdopodobieństwo mandatów senatorskich mają Stanisław Czelej i Grzegorz Bierecki.

Z Lubelszczyzny według Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Sejmie zasiądzie 16 osób z naszego regionu. 9 posłów z PiS, 2 z PO, PSL 2 i Kukiz 1. W zależności od oficjalnych wyników szanse na mandaty mają także partiom Nowoczesna i KORWiN.  

Aktualizacja, godzina 7.11 - Poparcie dla PiS spada, ale to nic nie zmienia

Zgodnie z poznanymi rano wynikami late poll PiS wciąż posiada znaczące prowadzenie i może rządzić samodzielnie. Ugrupowanie zebrało 38% poparcia i wciąż może liczyć na 238 mandatów. Platforma Obywatelska ma 23,4% i 125 mandatów, a Kukiz'15 niezmiennie 9,1% i 44 mandaty. Do Sejmu zgodnie ze wstępnymi sondażami wejdzie też .Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Aktualizacja, godzina 21.55 – Poparcie partii na Lubelszczyźnie

Według pierwszych wyników sondaży zwycięzca na Lubelszczyźnie był tylko jeden. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowała niespełna połowa wyborców.

Sondaże Ipsos przygotowane dla TVP w okręgu lubelskim:
PiS – 49,9%
PO – 14,7%
Kukiz – 9,6%
PSL- 7,9%
ZL – 5,6%
KORWiN – 5,1%
.Nowoczesna – 3,6%
Razem – 3,2%
inne – 0,4%

Aktualizacja, godzina 21.43 – Frekwencja na Lubelszczyźnie

Mieszkańcy Lubelszczyzny tłumnie ruszyli dziś do urn. W sumie niespełna połowa wszystkich uprawnionych do głosowania. Według sondaży Ipsos przeprowadzonych dla TVP zagłosowało 49.8% mieszkańców naszego regionu.

Wcześniej, do godziny 17.00 zagłosowało 38.22% wyborców z Lubelszczyzny.

Aktualizacja, godzina 21.20

Zdecydowana przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską. Według krajowych wyników PiS zyskał niespełna 17 punktów procentowych przewagi nad PO. Trzecią partią jest ugrupowanie Kukiz'15 z 9 procentowym poparciem.

Sondażowe wyniki Ipsos przeprowadzonych na zlecenie TVN:

Prawo i Sprawiedliwość – 39,1%/ 242 mandaty
Platforma Obywatelska – 23,4% / 133 mandaty
Kukiz'15 – 9,0% / 44 mandaty
.Nowoczesna – 7,1% / 22 mandaty
Zjednoczona Lewica – 6,6% / 18 mandatów
Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,2%
KOWiN – 4,9%
Razem – 3,9%

Aktualizacja, godzina 21.00

Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godzinie 7.00. Pierwsze nieprawidłowości zostały zgłoszone w Sosnowcu gdzie 107 kart do głosownia do Sejmu miało wydrukowanych kilka identycznych stron informuje Ruch Kontroli Wyborów. Na Lubelszczyźnie znaczących nieprawidłowości nie stwierdzono. Mimo pożaru w Biskupinie cisza wyborcza nie została przedłużona, a lokale wyborcze zamknięto o 21.00.

Według pierwszych powyborczych sondaży powody do świętowania w regionie ma Prawo i Sprawiedliwość.  

Wybory parlamentarne 2015: kiedy wyniki z głosowania w Lublinie?

Trwa odliczanie do wyborów parlamentarnych 2015, które odbędą się w niedzielę 25 października. Lokale wyborcze będą otwarte tego dnia w godz. 7.00-21.00. W międzyczasie trwać będzie cisza wyborcza, więc ewentualne pierwsze, cząstkowe (sondażowe) wyniki wyborów poznamy dopiero po godz. 21.00 (o ile głosowanie nie zostanie przedłużone). Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2015 powinniśmy poznać w ciągu kilku następnych dni. Prawdopodobnie będzie to wtorkowy wieczór lub wczesne godziny poranne w środę.

Informacje o wynikach będziemy zamieszczać także TUTAJZaglądajcie na naszą stronę!

Niedawno Państwowa Komisja Wyborcza informowała o teście wydajności systemu informatycznego „Wsparcia Organów Wyborczych” (WOW). - Przeprowadzony test wykazał poprawne działanie wszystkich modułów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej obsługi informatycznej wyborów zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i okręgowych komisji wyborczych. Testy wykazały, że wydajność systemu zapewnia, ze znacznym marginesem bezpieczeństwa, sprawną obsługę informatyczną wyborów. Sugestie zgłoszone przez użytkowników w poprzednim teście zostały uwzględnione i te rozwiązania zostały również pomyślnie przetestowane - czytamy w komunikacie PKW.

Wybory parlamentarne 2015 - karty do głosowania [technika głosowania]

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała specjalne spoty wyborcze informujące o technikach głosowania, zarówno w wyborach do Sejmu, jak i Senatu.

 

Wybory parlamentarne 2015. Darmowy transport do lokalu w Lublinie

Wybory Parlamentarne 2015: uprawnieni, kto może głosować

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spoty na temat głosowania w wyborach 2015 do Sejmu i Senatu, a także tego, kto jest uprawniona, aby pójść do urny. Prawo do głosowania ma obywatel polski, który:

  1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
  2. nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  3. nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu
  4. nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu

Wybory parlamentarne 2015. Zaświadczenie o prawie do głosowania [DO KIEDY?, JAK ZDOBYĆ?]