Z nowych ulg dla niepełnosprawnych będzie można korzystać od początku sierpnia

i

Autor: fanpage Zarząd Transportu Miejskiego Z nowych ulg dla niepełnosprawnych będzie można korzystać od początku sierpnia

Lublin: Więcej ulg w komunikacji dla niepełnosprawnych

2015-07-31 11:02

Środowiska osób niepełnosprawnych chciały zmniejszenia kosztów przejazdów po mieście. Już od jutra część z nich pojedzie zupełnie za darmo.

W życie wchodzi nowa uchwała, dzięki której rozszerza się uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży oraz osób do 26. roku życia i opiekunów.

Teraz młodzież do 16. roku życia jeździć będzie mogła bezpłatne niezależnie od celu podróży. Do tej pory była to zaledwie trasa z domu do szkoły i z powrotem. Dzięki zmianie niepełnosprawni młodzi ludzie będą mogli jeździć za darmo również na leczenie i rehabilitację. Uprawnieniem dla dzieci i młodzieży do korzystania z tych przejazdów będzie legitymacja szkolna lub orzeczenie o niepełnosprawności.

Osoby niepełnosprawne od 16. do 26. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na trasie z miejsca zamieszkania do placówki oświatowej oraz do ośrodków terapii, rehabilitacji, wsparcia oraz warsztatów terapii zajęciowej i z powrotem.

Zmiany w tym rozszerzeniu obejmują również osoby towarzyszące niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Każdy opiekun, niezależnie od wieku osoby, którą się opiekuje będzie mógł bezpłatnie korzystać z komunikacji przy wszystkich jego podróżach po mieście. A dodatkowo umożliwia darmowe, nie tylko odwiezienie dziecka na zajęcia, ale również samotny powrót do domu.

Z nowego uprawnienia na niepełnosprawnych w wieku 16-26 lat i ich opiekunów można korzystać wyłącznie ze specjalnym oświadczeniem wydanym na wzorze opracowanym przez lubelski Zarząd Transportu Miejskiego. Zaświadczenie wystawia ośrodek, z którego korzysta niepełnosprawny. Później trzeba go zarejestrować w ZTM.

Zmiany nie dotyczą opiekunów młodzieży z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Nowe uprawnienia do darmowych przejazdów po mieście wchodzą w życie wraz z początkiem sierpnia.