Lublin: Przedszkola i żłobki otwarte od 6 maja? Prezydent miasta: „TO NIEREALNE” [SONDA]

2020-04-30 19:30 mt
Lublin: Przedszkola i żłobki otwarte od 6 maja? Prezydent miasta: „TO NIEREALNE” [SONDA]
Autor: pixabay.com/_Alicja_

To nierealne – tak prezydent miasta, Krzysztof Żuk, ocenił pomysł otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli w Lublinie. Rząd znosi kolejne ograniczenia, także te dotyczące najmłodszych dzieci, ale wiele samorządów w Polsce mówi wprost, że w środę przedszkola nie wznowią pracy.

Kiedy otwarcie żłobków i przedszkoli w Lublinie? Rząd ogłosił, że może to nastąpić już 6 maja, ale decyzja w tej sprawie należy do organów prowadzących, czyli do samorządów. Tymczasem włodarze miast i gmin w całej Polsce przyznają, że na taki krok – ich zdaniem – jest zdecydowanie za wcześnie.

Czy dzieci z Lublina wrócą do żłobków i przedszkoli? Głos w tej sprawie zabrał prezydent miasta, Krzysztof Żuk. Otworzenie tych placówek 6 maja określił jako... niemożliwe. – Otwarcie żłobków i przedszkoli w dniu 6 maja jest nierealne – mówi wprost.

Zanim podejmę ostateczną decyzję, oczekuję od sanepidu, że przedstawi nam jasną informację na temat rzeczywistej ilości zakażeń COVID–19 w Lublinie i o realnych zagrożeniach dalszymi zakażeniami – zaapelował Żuk. I dodał, że to właśnie stacje sanitarne powinny jednoznacznie ocenić, czy otwarcie przedszkoli i żłobków jest bezpieczne.

Zobacz też: Masz niedobór witaminy D? To zwiększa ryzyko ciężkiego zakażenia koronawirusem

Prezydent Lublina, podobnie jak wielu innych samorządowców, przekonuje, że rządowe wytyczne nie są jednoznaczne i nie dają odpowiedzi na pytania o to, jak prowadzić placówki w tak szczególnym czasie. Ministrowie zdrowia i edukacji narodowej przekonywali dziś jednak, że ich zalecenia są wystarczające, a reszta zależy od samorządowców, wspieranych przez sanepid.

Działania mające na celu dostosowanie placówek opiekuńczych do pracy nie powinny być wykonywane w pośpiechu, by nie narażać zdrowia dzieci i pracowników żłobków i przedszkoli – ocenia Krzysztof Żuk.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Minister Zdrowia o otwarciu żłobków i przedszkoli

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.