– Z dumą przyjmujemy informację o takich nagrodach dla Lublina, to pokazuje jak bardzo zmieniło się miasto w ostatnich latach. Stale rosnąca liczba autobusów nisko-emisyjnych, nowe autobusy elektryczne i kolejne ekologiczne trolejbusy to efekt licznych inwestycji w tabor i system transportu miejskiego. Do tej pory wydaliśmy już na ten cel blisko pół miliarda złotych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin. – Jesteśmy dziś w czołówce polskich miast, jeżeli chodzi o infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, a osiągnęliśmy to dzięki inwestycjom na kolejne pół miliarda, dzięki którym m.in. pokryliśmy sieciami 99 proc. miasta – dodaje.
>>> Policyjny pościg na lubelskim Czechowie. Dlaczego 38-latek uciekał?
– To dla nas nie tylko prestiż, ale także potwierdzenie, że wszystkie nasze starania w kierunku bardziej ekologicznego transportu i rozwijania sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, faktycznie przynoszą efekty – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza. Posłuchaj!
>>> Pijany kierowca wystraszył się sygnałów świetlnych. Uciekał przed... karetką pogotowia
W tym roku Lublin został nagrodzony w dwóch kategoriach. W przypadku „Gospodarki wodnej” jury doceniło m.in. zachęcanie mieszkańców do picia „kranówki”, oszczędzania wody czy wykorzystywania deszczówki. W kategorii „Mobilność zrównoważona”, Lublin zyskał laury za modernizację taboru miejskiego, rozwój komunikacji trolejbusowej i wprowadzanie kolejnych, ekologicznych autobusów na ulice miasta. Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, które nadal rozwijają technologię trolejbusową.
W poprzednich edycjach konkursu Lublin zdobywał wyróżnienia i nagrody. W ubiegłym roku w kategorii „Zieleń miejska” – za wprowadzenie w mieście Zielonego Budżetu. Organizatorem konkursu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce.