Mieszkanie w Lublinie można wynająć już od ponad 600 złotych

i

Autor: Queenstown hdb,CC BY-SA 2.5,wikimedia.org Mieszkanie w Lublinie można wynająć już od ponad 600 złotych

Lublin dla studenta: Mieszkanie dla żaka [ZESTAWIENIE]

2015-09-10 15:34

Najtaniej w starym mieszkaniu w centrum bez dogrzewania lub drożej nowe budownictwo na obrzeżach. Sprawdzamy gdzie i jakie mieszkania czekają na lubelskich żaków. 

Powszechnie wiadomo, że im wcześniej rozpoczniemy poszukiwanie mieszkania tym większy wybór mieszkań jest dostępny. Pod koniec miesiąca z kilkudziesięciu mieszkań realnie dostępnych jest zaledwie kilka.

Lubelscy studenci najchętniej szukają nowego lokum już od maja, a kończą w lipcu. Często jest tak, że żacy poszukują ofert kolegów kończących studia.

Gdzie studenci znajdą mieszkania w Lublinie?

Najtańszymi dzielnicami Lublina są Tatary i Bronowice oraz Śródmieście i Centrum, ale wyłącznie mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym i o wysokości ponad 3m. - Koszty ogrzewania kamienic bez docieplenia stanowczo zniechęcają – tłumaczy Mirosław Popławski z Lubelskiej Giełdy Nieruchomości.

- Tegoroczny sezon był szczególnie atrakcyjny dla właścicieli mieszkań w okolicy Akademii Medycznej, szczególnie wśród nowo wybudowanych budynków z nowoczesnym zarządzaniem – wyjaśnia Mirosław Popławski. Chodzi o sprzątanie mieszkań. Dzięki temu właściciele kontrolują stan mieszkania i utrzymują standard, a mieszkańcy żyją w czystości. Takie sprzątanie wliczone jest cenę wynajmu. Studenci mogą sobie pozwolić na taki komfort posiadając w portfelu od 2300 złotych do 2800 złotych.

Znacznie mniejszym zainteresowaniem studentów cieszyła się lubelska Dziesiąta. - Dotychczas była najbardziej atrakcyjna ze względu na niskie czynsze najmu i mieszkania w domkach i budynkach kilkurodzinnych – mówi Popławski. - Są tam również budynki z ogródkami. Jako główną przyczynę omijania tego rejonu były utrudnienia w ruchu na Kunickiego i okolicy stadionu – dodaje. Przykładowo kondygnacja 100 mkw. z 4 rozkładowymi pokojami w domu dwurodzinnym można wynająć za 1700 złotych. Całość umeblowana jest dla 10 osób.

Jakich mieszkań szukają studenci w Lublinie?

Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe. - Czynsze najmu w najtańszych dzielnicach zaczynają się od 750 do 1100 złotych miesięcznie, do tego doliczane są opłaty licznikowe – wyjaśnia Mirosław Popławski. - Przykładowo na Miasteczku Akademickim ceny sięgają do 1700 złotych, a na Dziesiątej, Czubach czy LSM od 1100 do 1500 złotych, na Czechowie nawet do 2000 złotych w nowym budownictwie – dodaje.

Najdroższe mieszkanie w Lublinie można wynająć za 8 tysięcy złotych i do tego 690 złotych czynszu administracyjnego. Znajduje się ono w nowoczesnym apartamentowcu w ścisłym centrum miasta i tarasami.

Najtańsze mieszkanie ma 55 mkw i jest dwupokojowe z czynszem najmu o wartości 600 złotych. Niestety to jedno z mieszkań bez ogrzewania.

Czego szukają studenci w 2015?

Według danych zgromadzonych przez sieć Giełdy Nieruchomości w tym roku studenci rezygnują z najmu domówi. Do w granicach miasta można wynająć od 1000 do 10000 złotych. - Są również domy, tzw. „mini akademiki”, które są wynajmowane na pojedyncze pokoje.

Studenci mogą wybrać mieszkanie w nowym budownictwie, choć zlokalizowane na obrzeżach miasta.

Najdrożej za wynajęcie mieszkania zapłacą w Lublinie studenci chcący zamieszkań w okolicy Akademii Medycznej, na Starym Mieście i w ścisłym centrum w nowoczesnym budownictwie.