Lubelskie: Nadciąga pogodowy armagedon! Ulewny deszcz, niszczycielskie burze, grad i porywisty wiatr

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/bogitw Burze i ulewne deszcze do 40 mm to nie wszystko! Pogoda oszalała [Prognoza IMGW na 25.07.2023]

Prognoza pogody

Lubelskie: Nadciąga pogodowy armagedon! Ulewny deszcz, niszczycielskie burze, grad i porywisty wiatr

2022-07-05 10:06

Nadciąga pogodowy armagedon, który swoim zasięgiem objąć ma spory obszar kraju – głównie na wschodzie i południu kraju – także na Lubelszczyźnie. Czego możemy się spodziewać? Mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymują alarmujące SMS-owe alerty RCB, a IMGW ostrzega przed niszczycielskimi burzami, ulewnym deszczem, srogimi wichurami, porywistym wiatrem i gradem! Prognozy pogody nie są optymistyczne.

Niszczycielskie burze, srogie wichury, grad i ulewny deszcz. Tego możemy spodziewać się we wtorek (5.07) i w nocy z wtorku na środę (5/6.07) na Lubelszczyźnie. W regionie obowiązują ostrzeżenia II i I stopnia, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W samym Lublinie oraz na przeważającym obszarze województwa – obowiązuje pomarańczowy alert IMGW (II stopnia) ostrzegający przed silnym deszczem z burzami – tak może być do godz. 11.00 w środę (6.07).

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad – zapowiadają synoptycy IMGW.

Na południu woj. lubelskiego też możliwe są burze z gradem – tam obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia. Nawałnice mają być silniejsze bliżej granicy z Ukrainą (pow. hrubieszowski i tomaszowski).

Lubelskie. Alert RCB: SMS-y z ostrzeżeniem przed pogodą

Do osób przebywających na najbardziej zagrożonych terenach wysyłany jest SMS z ostrzeżeniem o niebezpiecznych skutkach pogody, tzw. alert RCB, czyli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. We wtorek (5.07) otrzymują go osoby przebywające na terenie woj. lubelskiego, ale też części Mazowsza i Podlasia.

Uwaga! Dziś (05.07) prognozowany silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek – to treść alertu RCB z wtorku, 7 lipca, ostrzegającego przed nawałnicami na Lubelszczyźnie.

Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?
Zaparkował na środku ronda! Jak on się tam znalazł?