Lubelskie: Brakuje krwi! RCKiK błaga o jej oddawanie

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/rovin Pobranie krwi jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne – tłumaczą przedstawiciele RCKiK

Lubelskie: Brakuje krwi! RCKiK błaga o jej oddawanie

2021-07-23 9:16

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie ma bardzo niski stan zapasów krwi grup A Rh+, 0 Rh+, A Rh-, 0 Rh-. Przedstawiciele stacji tłumaczą, że ma to związek z dużym zapotrzebowaniem na krew przez szpitale. Podczas wakacji jest też mniej chętnych dawców. W Lubelskiem brakuje krwi niektórych grup. RCKiK Lublin błaga o jej oddawanie.

– Niskie stany zapasów krwi dotyczą praktycznie każdej grupy krwi, poza AB Rh+ i AB Rh- – informuje Paweł Filip z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, cytowany przez PAP. Na Lubelszczyźnie najniższe są stany magazynowe krwi grup: A Rh+, 0 Rh+, A Rh-, 0 Rh-. Jak wyjaśnił Filip, braki wynikają głównie z bardzo dużego zapotrzebowania na krew przez szpitale. Wpływ na to ma nie tylko sezon urlopowy, kiedy jest więcej wypadków samochodowych czy rolniczych. – Ten rok jest specyficzny ze względu na pandemię. Ostatnio szpitale wznowiły zabiegi planowe. Z tego powodu krwi idzie dużo więcej niż normalnie. Wszystko jest wydawane na bieżąco do szpitali – tłumaczy przedstawiciel RCKiK Lublin. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa błaga o oddawanie krwi – mogą to zrobić zarówno honorowi dawcy, jak i ci, którzy jeszcze nigdy tego nie robili. Pobranie jest bezbolesne i krótkotrwałe, a dzięki niemu ktoś może przeżyć, a lekarze będą w stanie pomagać pacjentom. To niezwykle ważne!

Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca

Na niskie zapasy poziomu niektórych grup krwi ma wpływ również spadek liczby stałych dawców, którzy wyjeżdżają w tym czasie na wakacje. Ponadto dochodzą do tego jeszcze ograniczenia czasowe związane z przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19. – Krew można oddać po 48 godzinach od szczepienia preparatem Pfizer i Moderna, a 24 dni po szczepieniu Astrą Zenecą i Johnson&Johnson – przypomniał Paweł Filip.

Zobacz też: Parczew: Tajemnicza śmierć właścicieli zakładu pogrzebowego. Nowe fakty

Lubelska stacja krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi. Jest to możliwe od poniedziałku do soboty w siedzibie głównej RCKIK przy ul. Żołnierzy Niepodległej w Lublinie oraz w oddziałach terenowych. Organizowane są również terenowe akcje poboru krwi. W miniony weekend około 100 osób podzieliło się krwią w Sernikach, Łukowej i Polichnej. W najbliższą niedzielę na terenie województwa lubelskiego krwiobus będzie stacjonował przy kościele św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej oraz przy świetlicy wiejskiej w Majdanie Starym. 25 lipca okazja do oddania krwi podczas akcji terenowych będzie także w Świdniku i Horyńcu Zdroju.

Paweł Filip z RCKiK w Lublinie podkreśla w rozmowie z PAP, że krew może oddać każda zdrowa osoba między 18. a 60. rokiem życia, która waży powyżej 50 kg. – W czasie, kiedy chce się oddać krew, nie można przyjmować żadnych leków. Musi także upłynąć pół roku od zabiegów operacyjnych. Nie należy również pić alkoholu dwie doby przed oddaniem krwi – przypomniał Filip. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do pobierania używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku, a procedura odbywa się pod opieką personelu lekarsko-pielęgniarskiego. – Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badanie lekarskie, na podstawie których dawca kwalifikowany jest do oddania krwi – dodaje Filip. Więcej informacji o terenowych akcjach poboru krwi w województwie lubelskim i o warunkach oddawania krwi i osocza na stronach internetowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie: www.rckik.lublin.pl.

Sonda
Czy oddajesz krew?