Lubelski Rower Miejski powraca. Nowy sezon i rewolucja? Co się zmieniło?

i

Autor: Urząd Miasta Lublin Rowery miejskie w Lublinie w sezonie 2021. Wyglądają i działają nieco inaczej

Lubelski Rower Miejski powraca. Nowy sezon i rewolucja? Co się zmieniło?

2021-06-23 8:35

700 rowerów i prawie 130 stacji jest od środy dostępnych dla użytkowników miejskiej wypożyczalni rowerów w Lublinie. Przez dwa lata ratusz wyda 7,5 mln zł na funkcjonowanie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Od 2014 roku jednoślady były wypożyczane blisko 3,5 mln razy. Od północy miejskie rowery są znów dostępne dla mieszkańców. Co zrobić, by z nich skorzystać? Nowy sezon to mała rewolucja w funkcjonowaniu powracającego Lubelskiego Roweru Miejskiego. Co się zmieniło?

Wraz z okresem wakacyjnym uruchamiamy wyczekiwany przez mieszkańców nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego – mówi zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk. – Nadchodzące dwa sezony systemu będą pomostem pomiędzy odejściem od klasycznej wypożyczalni rowerów do całorocznego systemu bezstacyjnego, opartego na GPS. Podejście użytkowników wyznaczy kierunki dalszego działania i sposobu funkcjonowania roweru miejskiego w Lublinie – tłumaczy wiceprezydent.

Nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego rozpoczyna się w środę, 23 czerwca. Operatorem systemu jest spółka Nextbike Polska. Przez dwa lata ratusz wyda 7,5 mln zł na funkcjonowanie Lubelskiego Roweru Miejskiego – informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane Urzędu Miasta Lublin.

Zobacz też: Lublin: 450 tys. turystów w 2020 r. Mniej gości, ale zostają na dłużej. Statystyki

Dla użytkowników miejskiej wypożyczalni dostępnych ma być 700 rowerów oraz 127 stacji. Jednoślady są wyposażone w nadajnik GPS. – Wszystkie rowery są siedmiobiegowe, a ich osprzęt dobrany w oparciu o gruntowny przegląd. Ponadto, system będzie częściowo całoroczny. W okresie zimowym, czyli od 1 listopada do końca marca, nastąpi ograniczenie floty poprzez pozostawienie w ruchu 210 rowerów – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Wypożyczenie pojazdu jest możliwe przede wszystkim poprzez aplikację na telefon. Przy rejestracji konta ma obowiązywać opłata 20 zł. Użytkownicy rowerów będą mogli skorzystać z trzech wariantów abonamentów: miesięczny w cenie 20 zł, kwartalny za 55 zł oraz sezonowy w kwocie 125 zł. W zależności od taryfy dostępnych będzie od 25 do 175 godzin jazdy – wylicza PAP.

Lubelski Rower Miejski zaczął funkcjonować we wrześniu 2014 roku. Od 2016 roku działa w systemie aglomeracyjnym, wówczas do systemu dołączyła gmina Świdnik i powiat świdnicki. Na koniec sezonu 2020 w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego było ponad 119 tys. użytkowników. Od początku działania systemu rowery wypożyczono 3,5 mln razy.

Rzecznik PZPN przerywa wywiad przed meczem Polska-Szwecja! Euro 2020