Lubelska Biblioteka Wirtualna: w zasobach ponad 7,5 miliona skanów

2015-05-26 11:14
W lubelskiej bibliotece czekają tysiące skanów
Autor: Lubelska Biblioteka Wirtualna W lubelskiej bibliotece czekają tysiące skanów

Lubelska biblioteka zdigitalizowała swoje zbiory. Wykonano ponad 7,5 miliona skanów starodruków, czasopism i gazet, pozycji kartograficznych, literatury naukowej i pięknej oraz materiałów ikonograficznych. Wszystko by zabezpieczyć najcenniejsze dokumenty piśmiennicze Lubelszczyzny.

- Uruchomienie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej umożliwi powszechne korzystanie z zasobów zebranych w bibliotekach i archiwach – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Projekt umożliwia szybki i powszechny dostęp za pośrednictwem Internetu. Portal staje się platformą do dalszego, systematycznego archiwizowania publikacji w formie cyfrowej i pozwala uchronić przed zniszczeniem najbardziej wartościowe dzieła przechowywane w bibliotekach, muzeach i archiwach – wyjaśnia prezydent Żuk.

Posłuchaj materiału Doroty Chomy.

Znakiem rozpoznawczym dla projektu jest inteligentna wyszukiwarka, która umożliwia z jednego miejsca wgląd do zasobów cyfrowych. Portal umożliwia użytkownikom nieograniczony dostęp do książek i gazet w formie cyfrowej. Z wyszukiwarki korzystać można także z urządzeń mobilnych. Wirtualne zasoby cyfrowe znajdziecie pod adresami biblioteka.lublin.eu oraz lbw.lublin.eu.

Całkowita wartość projektu to blisko 19 milionów złotych, z czego środki unijne stanowią 16 milionów. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE