Maksimum Kwadrantydów przypada 3 stycznia, ale rój będzie widoczny między 1 a 7 stycznia. Kwadrantydy są drugim co do liczby meteorów, które można zobaczyć w ciągu jednej godziny - nawet 120 meteorów na godzinę. Najbardziej obfitym rojem meteorów są Perseidy, które możemy obserwować w sierpniu.
>>> Nazwy dzielnic w Lublinie. Wiesz, skąd się wzięły? Będziesz zaskoczony!
Polecany artykuł:
Dokładne pochodzenie Kwadrantydów nie jest do końca znane. Pierwsze doniesienia o tym roju meteorów pochodzą jeszcze z 1835 roku. Naukowcy podejrzewają, że Kwadrantydy pochodzą z nieaktywnej już komety 2003 EH1 lub wygasłej komety C/1490 Y1. Kwadrantydy mogły powstać również w wyniku zderzenia lub rozpadu, do którego doszło pod koniec XV w.
Gdzie oglądać Kwadrantydy 2019 w Lublinie?
Znajdźcie miejsce położone jak najwyżej, powyżej miejskich świateł. Jeśli macie możliwość, by obserwować spadające gwiazdy pod Lublinem czy w regionie – to macie ogromne szczęście. Może warto wybrać się kilka kilometrów poza Lublin?
Ilość światła, które tym razem może nam przeszkadzać, możecie sprawdzić w serwisie lightpollutionmap.info. Znajdźcie swoją okolicę na mapie i sprawdźcie, gdzie najlepiej wybrać się, by podziwiać spadające gwiazdy.