Kryzys na granicy. Nadbużański Oddział SG: spokojnie na lubelskim odcinku

i

Autor: Straż Graniczna / zdjęcie ilustracyjne Kryzys na granicy. Nadbużański Oddział SG: spokojnie na lubelskim odcinku

Kryzys na granicy. Nadbużański Oddział SG o sytuacji na lubelskim odcinku

2021-11-12 9:47

Nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z próbą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski - poinformował PAP w piątek (12 listopada) rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej porucznik Dariusz Sienicki.

Jak wygląda sytuacja w woj. lubelskim w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej? Jak zapewnia dziś (piątek, 12 listopada) rzecznik NOSG por. Dariusz Sienick w rozmowie z Polską Agencją Prasową, ostatnia doba minęła spokojnie.

- Na granicy woj. lubelskiego z Białorusią ostatnia doba minęła spokojnie. Nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z próbą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski - poinformował PAP rzecznik NOSG por. Dariusz Sienicki.

Dodał, że polsko-białoruski odcinek granicy w woj. lubelskim liczy 171 km i w całości przebiega po rzece Bug, która jest naturalną zaporą.

W poniedziałek duża grupa migrantów przeszła po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy (Podlasie). Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnowani są przez służby białoruskie. W kolejnych dniach dochodziło do kolejnych prób przejścia granicy przez grupy migrantów, udaremnionych przez polskie służby.

Zobacz naszą relację aktualizowaną na żywo: Kryzys na granicy. Białoruskie wojsko użyło siły! [RELACJA NA ŻYWO]

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Marsz Niepodległości we Wrocławiu.
Sonda
Czy obawiasz się sytuacji na polsko-białoruskiej granicy?