Kryzys na granicy. Coraz dłuższe kolejki w Koroszczynie

i

Autor: Nadbużański Oddział Straży Granicznej, zdj. ilustr. Kryzys na granicy. Coraz dłuższe kolejki w Koroszczynie

Kryzys na granicy. Coraz dłuższe kolejki w Koroszczynie

2021-11-10 11:05

Do sześciu godzin wzrósł czas oczekiwania ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią w Koroszczynie (woj. lubelskie). W związku z kryzysem migracyjnym polsko-białoruskie przejście w Kuźnicy na Podlasiu jest zamknięte do odwołania. Pozostałe punkty są przez to mocniej oblegane. Jak wygląda sytuacja w Koroszczynie na Lubelszczyźnie?

Na wyjazd z Polski na Białoruś na przejściu towarowym w Koroszczynie oczekuje ok. 200 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to sześć godzin – powiedział w środę przed południem rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Michał Deruś, cytowany przez Polską Agencję Prasową. – Jeśli chodzi o przejście towarowe w Koroszczynie, możemy zauważyć wzrost liczby pojazdów, w porównaniu do wtorku – podał Deruś. Poinformował, że we wtorek rano ruch w Koroszczynie odbywał się na bieżąco, po południu czas oczekiwania na przekroczenie granicy wzrósł do trzech godzin, a w środę rano do sześciu godzin.

Zobacz też: Tragedia na granicy z Białorusią. Nie żyje polski żołnierz

Nie jest to nic takiego, z czym byśmy się wcześniej nie spotkali – powiedział Deruś. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdarzały się już sytuacje, kiedy na przekroczenie granicy oczekiwało ponad 200 pojazdów. – Nie jest to ilość, która budziłaby niepokój po naszej stronie – dodał rzecznik.

Sedno Sprawy - Stanisław Żaryn

Deruś poinformował, że na kierunku przywozowym do Polski odprawy odbywają się na bieżąco. Ruch na przejściu osobowym w Terespolu nie zmienił się. Na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku na wjazd do Polski oczekuje ok. 140 pojazdów (szacunkowy czas oczekiwania to pięć godzin), na kierunku wywozowym z Polski odprawy odbywają się na bieżąco – wynika z informacji PAP. Na przejściu w Hrebennem szacunkowy czas oczekiwania na wjazd do Polski oraz na wyjazd z Polski wynosi jedną godzinę.

Ostatniej doby funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odprawili na towarowych przejściach granicznych w woj. lubelskim 3230 pojazdów ciężarowych (1607 na kierunku przywozowym do Polski i 1623 na kierunku wywozowym z Polski). W związku z zaistniałą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku zawieszony jest ruch graniczny towarowy i osobowy w obu kierunkach na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy (woj. podlaskie). Podróżni są kierowani na przejścia graniczne w Terespolu (przejście osobowe), Kukurykach/Koroszczynie (przejście towarowe) lub Bobrownikach (przejście osobowe i towarowe) – przypomina PAP.

Sonda
Czy obawiasz się sytuacji na polsko-białoruskiej granicy?

Nie odnotowaliśmy szczególnych zdarzeń związanych z próbą nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi do Polski. Innych zdarzeń szczególnych też nie było na granicy z Białorusią – powiedział w środę rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki w rozmowie z Polską Agencją Prasową.