Koronawirus u norek na Lubelszczyźnie. 30 tysięcy zwierząt do uśpienia!

2021-06-23 19:14
Norki
Autor: Getty Images Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane

Wykryto olbrzymie ognisko koronawirusa w powiecie bialskim! Chodzi o dwa gospodarstwa liczące łącznie 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek. Teraz zwierzęta czeka marny los, mimo że obecność koronawirusa stwierdzono tylko w trzech na 20 przebadanych norek. - Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane - poinformował w rozmowie z PAP lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Jak podały służby weterynaryjne, cytowane przez Polską Agencję Prasową, ognisko koronawirusa stwierdzono w dwóch gospodarstwach liczących 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek, obie fermy położone są pod tym samym adresem. Zakażenie koronawirusem stwierdzono dzięki wynikom badań laboratoryjnych, które  przeprowadzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach 16 czerwca.

CZYTAJ TEŻ: Wygłodniałe dziki terroryzują ludzi. Dramat działkowiczów z Lublina

- W tych gospodarstwach pobrano próbki od 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie - poinformowano.

W zainfekowanych gospodarstwach wszczęto tzw. "wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek”. W praktyce oznacza to, że norki z bialskiej fermy zostaną zabite jeszcze wcześniej, niż dzieje się to zazwyczaj w fermach hodujących zwierzęta na futra .

- Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane - powiedział PAP lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Warszawa pożegnała bohatera. Witold Kieżun spoczął na Powązkach Wojskowych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE