Norki

i

Autor: Getty Images Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane

Koronawirus u norek na Lubelszczyźnie. 30 tysięcy zwierząt do uśpienia!

2021-06-23 19:14

Wykryto olbrzymie ognisko koronawirusa w powiecie bialskim! Chodzi o dwa gospodarstwa liczące łącznie 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek. Teraz zwierzęta czeka marny los, mimo że obecność koronawirusa stwierdzono tylko w trzech na 20 przebadanych norek. - Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane - poinformował w rozmowie z PAP lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Jak podały służby weterynaryjne, cytowane przez Polską Agencję Prasową, ognisko koronawirusa stwierdzono w dwóch gospodarstwach liczących 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek, obie fermy położone są pod tym samym adresem. Zakażenie koronawirusem stwierdzono dzięki wynikom badań laboratoryjnych, które  przeprowadzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach 16 czerwca.

CZYTAJ TEŻ: Wygłodniałe dziki terroryzują ludzi. Dramat działkowiczów z Lublina

- W tych gospodarstwach pobrano próbki od 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie - poinformowano.

W zainfekowanych gospodarstwach wszczęto tzw. "wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek”. W praktyce oznacza to, że norki z bialskiej fermy zostaną zabite jeszcze wcześniej, niż dzieje się to zazwyczaj w fermach hodujących zwierzęta na futra .

- Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane - powiedział PAP lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Warszawa pożegnała bohatera. Witold Kieżun spoczął na Powązkach Wojskowych