Przed Bramą Krakowską pojawią się żeliwne słupki typu "Lublin". W ten sposób zakończyć ma się proceder nielegalnego parkowania na placu przed wejściem do Starego Miasta. Zjawisko to dokuczliwe jest zwłaszcza wieczorami i w weekendy.
Parkowanie „przy Bramie” odbywa się, m.in. przez przyzwyczajenia pasażerów. Wygodne jest to też dla samych korporacji, dla których punkt ten stał się miejscem orientacyjnym.
Po przebudowie Placu Łokietka, taksówki i samochody osobowe regularnie tam parkują, mimo zakazu zatrzymywania. To nielegalne, ale i niebezpieczne – mówi Krzysztof Lipka z Pieszego Lublina.
- Taki regularny ruch taksówek po chodniku, przejeżdżanie, wjeżdżanie pod Bramę Krakowską, stwarza zagrożenie dla pieszych. Drugim zagrożeniem jest zniszczenie nowej nawierzchni - dodaje Lipka.
Straż miejska wystawia mandaty, mimo że w pobliżu są postoje dla taksówek i parkingi. Miasto na placu przed Bramą Krakowską ustawi więc specjalne słupki – powiedział Eska Info Lublin Marek Poznański, menadżer lubelskiego Śródmieścia.
- Zostaną zamontowane kolejne słupki, zabezpieczające teren dedykowany pieszym i turystom tak, aby taksówki i samochody nie wjeżdżały nielegalnie do tej przestrzeni - tłumaczy Poznański.
Przeczytaj również: Galeria Figur Stalowych w CSK przez całe ferie. Robi wrażenie! [GALERIA]
O sprawie zrobiło się głośno po remoncie Placu Łokietka. Interweniowaliśmy także i my po apelach naszych czytelników i słuchaczy już kilka miesięcy temu. Przeczytaj: https://www.eska.pl/lublin/newsy/z-placu-pod-brama-krakowska-zrobili-sobie-postoj-taksowek-w-internecie-zawrzalo-audio/747345
Więcej na temat planowanych zmian posłuchaj w materiale Mateusza Kasiaka:
Blokady parkingowe powinny być zamontowane przed sezonem turystycznym, najwcześniej wiosną. Ratusz zbiera na razie oferty od firm, które ustawią słupki. Potrzeba montażu jest paląca i istotna, bo miasto rusza z historycznym projektem rewitalizacyjnym.
W przestrzeni przed Bramą Krakowską pojawią się nowe atrakcje, m.in. strażnicy bronni, pilnujący wejścia do Starego Miasta oraz rekonstrukcja XIX-wiecznej studni.