Drogie leki i słaba dostępność do leczenia. To codzienność pacjentów z SM w Lubelskiem

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/Free-Photos Drogie leki i słaba dostępność do leczenia. To codzienność pacjentów z SM w Lubelskiem

Drogie leki i słaba dostępność do leczenia. To codzienność pacjentów z SM w Lubelskiem [AUDIO]

2019-05-28 21:58

Drogie leki i słaba dostępność do leczenia. To codzienność pacjentów z SM w Lubelskiem [AUDIO]

  • 302 dni – tyle czeka się w województwie lubelskim na włączenie do programu leczenia stwardnienia rozsianego.
  • 90 osób – tyle w tej chwili czeka na włączenie do programu leczenia SM.
  • 5 – jedynie tyle szpitali w województwie ma dostęp do programów leczenia SM.

>>> Nowe fakty ws. zbrodni w Biłgoraju. 24-latek zamordował matkę [WIDEO]


W dużym tempie wzrasta liczba chorych, oczekujących na włączenie do programu leczenia stwardnienia rozsianego. W województwie lubelskim czeka się nawet 302 dni. Głównym problemem jest brak pieniędzy na leki, a to ogranicza terapie – mówi prof. Konrad Rejdak, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii.

– Rośnie liczba chorych oczekujących w kolejkach, a to niepokoi, bo oczekiwanie nie jest dobre, wręcz niebezpieczne, dla pacjentów. Tu musimy zareagować. Są to decyzje administracyjne, ale mogą przynieść wiele korzyści dla pacjentów – dodaje Rejdak.

Posłuchaj!


>>> Nad Lubelszczyznę nadciągają trąby powietrzne! Może być bardzo niebezpiecznie


Najważniejsze jest szybkie leczenie i zmiany systemowe – mówi Malina Wieczorek, u której SM zdiagnozowano 18 lat temu. – Wtedy w ogóle nie było żadnych leków. Musiałam sama sobie zbierać pieniądze, żeby za nie płacić. No i właśnie dzięki temu, teraz kiedy wszyscy (neurolodzy) oceniają moje rezonanse, mówią: ten efekt, że nie mam właściwie żadnych oznak choroby, to efekt szybkiego włączenia w leczenie – tłumaczy Wieczorek.

>>> Alert RCB na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu!


Posłuchaj!


Tylko w samym Lublinie, na włączenie do programu lekowego czeka w kolejce 90 osób. Liczba pacjentów wzrasta jednak z tygodnia na tydzień. Programy lekowe dostępne są w pięciu szpitalach w województwie: w SPSK 4, w szpitalu wojewódzkim przy Kraśnickiej w Lublinie, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, w Szpitalu Papieskim w Zamościu i szpitalu w Chełmie.​ Najbliższe terminy do specjalistów, którzy mogą włączyć chorych do programów lekowych, dostępne są na listopad tego roku. Do tego czasu choroba może postępować.

>>> „Ten sezon dał nam wiele emocji”. Szczypiornistki MKS-u Perły Lublin o swojej drodze po mistrzostwo [AUDIO]
 

Zobacz WIDEO!