AKTUALIZACJA: MSWiA o dystrybucji jodku potasu
Podczas konferencji prasowej MSWiA, podsekretarz stanu Błażej Poboży uspokajał, że na razie działania mają charakter rutynowy. - Na razie tabletki (jodku potasu - dop. red.) nie będą dystrybuowane Polakom. Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy gotowi, jednak na chwilę obecną wykluczamy jakiekolwiek zagrożenie. Liczba tabletek jest zagwarantowana dla wszystkich obywateli, którzy są zakwalifikowani do przyjęcia takiego preparatu - podkreślił Poboży. Kiedy przyjąć jodek potasu w razie ewentualnego zagrożenia? Szczegóły w materiale: Kiedy jodek potasu w tabletkach będzie rozdawany Polakom? MSWiA mówi jasno: "Jesteśmy gotowi" [KONFERENCJA MSWIA 30.09.2022]
Wcześniej pisaliśmy:
Jodek potasu: dystrybucja w miastach
Z powodu walk toczących się w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, MSWiA podejmuje działania związane z dystrybucją w Polsce jodku potasu, który chroni przed skutkami promieniowania. Tabletki jodku potasu trafiły już do miast w całej Polsce, między innymi do Białegostoku, o czym pisaliśmy w materiale: Białystok przygotowany do dystrybucji jodku potasu. Straż pożarna przekazała tabletki. 1 mln 440 tys. tabletek jodku potasu zostało przekazanych także do Opola.
Konferencja MSWiA o jodku potasu 30.09.2022
W związku z dystrybucją jodku potasu w miastach (wcześniej informowaliśmy o tym, że tabletki mają trafić do szkół), pojawia się coraz więcej pytań dotyczących zagrożenia skutkami promieniowania radioaktywnego. W związku z podejmowanymi działaniami, MSWiA zapowiedziało konferencję prasową o dystrybucji jodku potasu na 30 września 2022 o godz. 13. Na konferencji wystąpi podsekretarz stanu w MSWiA, dr Błażej Poboży. W wydarzeniu udział wezmą także prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, Konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii.
Jodek potasu na promieniowanie - co to? Jak działa?
Jodek potasu (KI) to związek chemiczny, który wspomaga ochronę przed skutkami promieniowania radioaktywnego. Kiedyś szerzej znany pod postacią płynu Lugola, którego jest składnikiem. Dziś płyn Lugola nie jest już stosowany, a jodek potasu występuje w tabletkach. Jak działa jodek potasu i dlaczego tak ważne jest, by stosować go w przypadku zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym? Przede wszystkim jodek potasu blokuje wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu-131. Dzięki temu tarczyca nie wchłania i nie magazynuje radioaktywnego jodu-131, który może prowadzić do wielu groźnych chorób. Płyn Lugola, który zawiera jodek potasu, był podawany w Polsce w czasie awarii elektrowni w Czarnobylu. Jeśli potwierdziłby się czarny scenariusz i doszłoby do ataku na Zaporoską Elektrownię Atomową, wówczas rozpoczęto by dystrybucję jodku potasu w tabletkach.
Jodek potasu - gdzie kupić?
Jodek potasu jest substancją dostępną na receptę. Jodek potasu można kupić w aptekach, jednak w związku ze zwiększonym ostatnio popytem, może być on trudno dostępny. W internecie można jednak sprawdzić, w jakiej aptece jest dostępny jodek potasu. Jeśli więc mamy receptę na jodek potasu, można ją zrealizować w jednej z nich.
Ochrona przed promieniowaniem. Jodek potasu w tabletkach ma trafić do szkół
Wcześniej (23.09.2022) pisaliśmy:
Walki, które toczą się w Ukrainie w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej spowodowały, że pojawiło się widmo zagrożenia skażeniem radioaktywnym. Jak zapewnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jakub Leduchowski, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy, "zgodnie z informacjami z administracji rządowej ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne". Podjęto jednak działania, które mają ochronić Polaków przed ewentualnymi skutkami groźnego promieniowania. Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że dyrektorzy szkół są przygotowywani do dystrybucji jodku potasu w tabletkach wśród uczniów. - Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Przypomnijmy, że tabletki z jodkiem potasu trafiły już do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA informując o tych działaniach podkreślało jednak, że jest to „standardowa procedura”. - Mamy do czynienia z wojną na Ukrainie. Tuż za naszą wschodnią granicą mamy elektrownie atomowe. Część z tych elektrowni była ostrzeliwana przez wojska Federacji Rosyjskiej, w związku z tym my musimy być przygotowani na każdą ewentualność - zapewniał Michał Dworczyk, szef KPRM w Polsat News.
Przeczytaj także: Profilaktyczne zażywanie płynu Lugola to absurd. Kiedy go stosować?