Podczas ataków najbardziej ucierpiałyby Poznań i Warszawa

i

Autor: Staff Sgt. Jacob N. Bailey, Public Domain, wikimedia.org Podczas ataków najbardziej ucierpiałyby Poznań i Warszawa

III wojna światowa: Amerykańska lista miast, na które miały spaść bomby. Jest na niej Lublin!

2015-12-27 12:45

Ten scenariusz całe szczęście się nie wydarzy. Ale gdyby ponad 50 lat temu wybuchłaby wojna najpierw zniszczone zostałyby kluczowe bazy lotnictwa później nastąpiłaby destrukcja polskich miast. Wśród nich był Lublin.

Amerykańskie Archiwa Narodowe pokazują odtajnione dokumenty. Uświadamiają, że w przypadku wybuchu III wojny, jaka miała nastąpić w 1959 roku, pomiędzy NATO a Układem Warszawskim na Polskę spadłoby wiele bomb jądrowych. Polska była krokiem w stronę Związku Radzieckiego. TVN24 dotarł do dokumentów, które w szczegółowy sposób opisują co stałoby się w naszą ojczyzną.

Dokument nosi nazwę „Badanie Zapotrzebowania na Broń Jądrową Dowództwa Lotnictwa Strategicznego na rok 1959”. Potencjał sił USA miał zniszczyć ZSRR i jego sojuszników. Ówczesne Dowództwo Lotnictwa Strategicznego (SAC), które w latach 50. było w szczytu swej potęgi i dysponowało niemal całym arsenałem jądrowym Ameryki w postaci bomb przenoszonych przez rakietowce – opisuje TVN.

Kto miał zginąć?

Plan przewidywał, że podczas „systematycznej destrukcji” spadnie co najmniej kilka tysięcy bomb jądrowych, każda o mocy kilkukrotnie większej niż te zrzucone na Hiroszimę. Ich siła spowodowałaby zniszczenia i skażenie w zasięgu dziesiątek kilometrów. Likwidacji miał ulec przemysł zbrojeniowy, wspierające je fabryki, obiekty wojskowe, infrastruktura i ludność cywilna.

Przez niekompletność dokumentów wciąż nie można policzyć ile bomb łącznie miało spaść na Polskę. Najwięcej miało spaść na Poznań i Warszawę (odpowiednio 20 i 15 bomb). Na Lublin miało spaść siedem bomb, zniszczone miał zostać fabryki i infrastruktura. W Dęblinie jeden zrzucony ładunek miał spaść na bazę lotniczą.

Na liście zagłady amerykańskiego wojska znalazły się także: Łeba (jedna bomba), Gliwice i Katowice (po jednej bombie na miasto), Łeba, Mościce, Mrągowo, Powidz i Powidz (po jednej bombie), Włocławek (dwie bomby), Warka (trzy bomby), Żarów (cztery bomby), Wałbrzych (5 celów), Świdnica (siedem bomb).

Skan z planem zniszczenia Lublina

i

Autor: National Archives/tvn24.pl Skan z planem zniszczenia Lublina
Plan zniszczenia Warszawy dotyczył także niedalekich miast jak Ożarów i Modlin

i

Autor: National Archives/tvn24.pl Plan zniszczenia Warszawy dotyczył także niedalekich miast jak Ożarów i Modlin