Onufry gra pod Ratuszem. Lublin ma nową atrakcję, wkrótce będzie ich więcej.

i

Autor: Mariusz Mucha/Super Express

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Gdzie znaleźć lubelskie koziołki? Tu mamy pełną listę miejsc!

2023-12-15 21:35

Postać koziołka nieodłącznie związana jest z Lublinem. To właśnie to zwierzę widnieje przecież w herbie naszego miasta. W 2022 r. na turystycznej mapie stolicy Lubelszczyzny pojawiła się nowa atrakcja, która z roku na rok się powiększa! Mowa o Historycznym Szlaku Koziołka Lubelskiego Sprawdźcie, gdzie znaleźć tworzące go rzeźby!

Obecnie Historyczny Szlak Koziołka Lubelskiego tworzy 7 rzeźb, jednak ich liczba będzie się powiększać. Pierwsza z nich pojawiła się w przestrzeni miasta w lutym 2022 r. i był to koziołek Onufry, który przypomina o postaci miejskiego hejnalisty Onufrego Koszarnego. Większość z dotychczas odsłoniętych koziołków można spotkać w okolicach centrum miasta, ale nie wszystkie! Jesteście ciekawi, jakimi ścieżkami należy podążać, by odnaleźć każdą z istniejących obecnie rzeźb? Dobrze trafiliście! W tym artykule znajdziecie szczegółowy wykaz miejsc, w których natraficie na tych uroczych mieszkańców „koziego grodu”.

Koziołek Onufry gra na schodach Ratusza. Lublin ma kolejną atrakcję turystyczną.

Szlak koziołka lubelskiego w Lublinie. Co symbolizują rzeźby i gdzie je znaleźć?

Historyczny Szlak Koziołka Lubelskiego już stanowi interesującą atrakcję turystyczną. Warto zaznaczyć, że przy każdej z tworzących go aktualnie rzeźb znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu na telefonie komórkowym przeniesie was na stronę, na której znajdziecie dokładny opis i znaczenie poszczególnych figurek. Sprawdźcie poniżej, gdzie należy szukać lubelskich koziołków!

  • Koziołek Onufry – jego głównym atrybutem jest trąbka, która, jak już wspomnieliśmy, nawiązuje do postaci uznanego miejskiego hejnalisty Onufrego Koszarnego. Jak się pewnie domyślacie, taka rzeźba nie mogła stanąć w innym miejscu niż przy lubelskim ratuszu, zatem jeśli chcecie spotkać tego koziołka to będąc na pl. Łokietka szukajcie go na schodach prowadzących do Urzędu Miasta Lublin!
  • Koziołek Kazik – to druga rzeźba, jaka pojawiła się w ramach Historycznego Szlaku Koziołka Lubelskiego. Kazika znajdziecie przy ul. Bramowej 2 na Starym Mieście w Lublinie, tuż u podnóża Bramy Krakowskiej. Figurka została wyposażona w poziomicę (symbolizuje ona odchylenie bramy od pionu) i klucz. Z kolei imię „Kazik” zyskała na cześć króla Kazimierza Wielkiego (za jego panowania wzniesiono Bramę Krakowską).
  • Koziołek Staś – ma na szyi stetoskop, na nosie – okulary, a w łapce trzyma książkę. Ta rzeźba stoi w pobliżu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica 1 i nawiązuje do postaci Stanisława Staszica. To także wyraz uznania dla wszystkich lekarzy.
  • Szarytka Marianna – to pierwsza kózka, jaka pojawiła się na szlaku koziołka lubelskiego (aktualnie – stan na połowę listopada 2023 r. – jest też najnowszą rzeźbą, która go tworzy). Ją także znajdziecie w pobliżu budynków SPSK 1, a dokładniej przy ul. Staszica 16. Rzeźba nawiązuje swoim imieniem do siostry Marianny Kulisińskiej, która była pierwszą przełożoną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Klasztorze funkcjonującym właśnie przy tej ulicy. Kózka jest ubrana w habit i – dosłownie – ma serce na… łapce.
  • Koziołek Światłowid – znajdziecie go spacerując po lubelskim Starym Mieście. Światłowid, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do historii rozwoju technologii i produkcji włókien światłowodowych, w której swoją niemałą rolę odegrał Lublin! Światłowid wyposażony jest w słuchawkę telefonu, a pod jego nóżką można dostrzec pęk kabli światłowodowych. Stoi przy ul. Grodzkiej 7.
  • Koziołek LuCeK – tego jegomościa znajdziecie na tarasie restauracji 2PiEr mieszczącej się w budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ul. Grottgera 2. LuCeK siedzi tam sobie razem z laptopem i przy filiżance kawy. Ma też na sobie okulary przeciwsłoneczne.
  • Koziołek Vetek – jest najbardziej oddalony od swoich kozich braci, bo znajduje się przy ul. Szmaragdowej 4A. Jak pewnie się domyślacie, stoi w pobliżu przychodni weterynaryjnej i pilnuje, by każdy zwierzak otrzymał potrzebną mu pomoc. Vetek dumnie dzierży w dłoni literkę V.

To na ten moment wszystkie koziołki tworzące Historyczny Szlak Koziołka Lubelskiego w Lublinie. Wiemy jednak, że Fundacja Lubelskie Koziołki, która jest pomysłodawcą powstania tej atrakcji turystycznej, ma w planach jeszcze wiele innych rzeźb. Aktualnie trwa zbiórka funduszy na ufundowanie koziołka-żużlowca, który nawiązywałby do żużlowego drużynowego Mistrza Polski, czyli drużyny Platinum Motoru Lublin.

Sonda
Czy fiurki koziołków w Lublinie to dobry pomysł?