Polecany artykuł:
Przypomnijmy, zespół specjalistów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie prowadził eksperymentalną terapię z wykorzystaniem kannabidiolu (CBD), substancji pozyskiwanej z konopi indyjskiej. Leczeniem objęci byli pacjenci z lekooporną padaczką z całej Polski. – Substancja ma pozytywny efekt terapeutyczny. U około 40 proc. pacjentów zaobserwowano zmniejszenie częstości napadów padaczkowych o co najmniej 50 proc – mówił nam w 2017 roku dr Jacek Gawłowicz, neurolog, koordynator projektu terapeutycznego i kierownik badań.
Efekty były na tyle pozytywne, że badania postanowiono rozszerzyć o większą grupę pacjentów. – Dążymy do wprowadzenia na polski rynek leku – mówi dr Gawłowicz.
>>> Lublin: Pielęgniarki nie przychodzą do pracy. Chcą podwyżek [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]
Posłuchaj o staraniach lubelskich naukowców:
>>> Kierowco, zwolnij i włącz myślenie! Policja apeluje o rozwagę na drogach w czasie wakacji [AUDIO]
Już wkrótce do aptek może trafić lek w postaci oleju o rynkowej nazwie Epidiolex. – Prowadzenie eksperymentalnych badań jest o tyle istotne, że dotychczasowe leki z wykorzystaniem tzw. medycznej marihuany zawodzą – tłumaczy prof. Konrad Rejdak, lubelski konsultant w dziedzinie neurologii.
Nowe leki i terapie eksperymentalne w leczeniu padaczki są potrzebne – posłuchaj komentarza specjalisty:
>>> Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź, o czym musisz pamiętać! Policja przypomina [AUDIO]
Lek może pomóc także chorującym na padaczkę wywołaną stwardnieniem guzowatym. Choć są nadzieje, to niechętnie mówi się na razie o wykorzystaniu leku w leczeniu nowotworów.
Nie tylko „marihuana”, ale i inne trujące rośliny mogą pomóc
Dodajmy, że specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie w walce z padaczką lekooporną wykorzystują także wyciąg z trującego barszczu Sosnowskiego. Prowadzone są na razie badania kliniczne. Badacze pozyskują związki i substancje roślin z rodziny toksycznych barszczy i testują je na małych rybkach z gatunku danio. Pierwsze rezultaty kliniczne napawają optymizmem.
Więcej szczegółów w rozmowie z ordynatorem oddziału Neurologii SPSK nr 4 w Lublinie:
>>> Lublin: Do Ogrodu Saskiego jednak można wprowadzać psy! Jak oceniacie tę decyzję? [SONDA]
To badania eksperymentalne, ale ich celem jest opracowanie leku, który nie tylko będzie towarzyszył tradycyjnym terapiom, ale zatrzyma rozwój choroby. Co ciekawe, z wykorzystaniem rybek danio prowadzone są badania okulistyczne. Ich celem jest odkrycie sposobu na leczenie chorób oczu. Pierwsze wyniki także są optymistyczne.