Pielgrzymi do pokonania mają nawet niespełna 50 km

i

Autor: edk.pielgrzymka.lublin.pl Pielgrzymi do pokonania mają nawet niespełna 50 km

Ekstremalna Droga Krzyżowa: Noc, błoto i dziesiątki kilometrów! Ekstremalna droga tylko dla wytrwałych!

2017-03-01 11:31

Oni nie żyją normalnie, tylko ekstremalnie! W Lublinie już po raz trzeci wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. To propozycja dla tych, którzy w czasie Wielkiego Postu chcą ekstremalnych duchownych wrażeń.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to czas medytacji, zadumy i wyciszenia. Uczestnicy przemierzają kolejne kilometry w małych grupkach, w milczeniu. Jej założeniem jest, że ma być ciężko i daleko. Każdy wyrusza sam, na własne ryzyko i każdy przemierza tę drogę we własnym tempie i osobistej duchowości. Podczas trasy uczestnicy pokonują własne słabości, lęki i ból.

Trasy EDK Lublin

Uczestnicy mają do wyboru jedną z czterech tras:

I trasa św. Faustyny Kowalskiej (niebieska)– o długości 31 km. Startuje w Archikatedrze, a kończy się w bazylice Ojców Dominikanów. Przebiegać będzie przez Lublin: ścieżką rowerową nad Bystrzycą, alejkami Parku Ludowego oraz dookoła Zalewu Zemborzyckiego. To trasa głównie dla ludzi starszych i tych, którzy mają mniej sił, ale mnóstwo chęci.

II trasa św. Jana Pawła II (żółta)– o długości 44 km. Wyrusza z Archikatedry. Uczestnicy przejdą do Wąwolnicy. Na trasie m.in.: Kościół św. Rodziny na Czubach, lotnisko w Radawcu, Palikije, Wojciechów i Stary Gaj. To jedna z bardziej wymagających tras, częściowo przebiega przez pola.

III trasa im. sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (czerwona) – o długości 46 km – Wyrusza z Archikatedry i dociera do Wąwolnicy. Na trasie uczestnicy przejdą m.in. przez Sporniak, Palikije, brzegiem rzeki Bystrej w kierunku Starego Gaju. II i III trasa łączą się w Kęble. To najbardziej wymagająca trasa, czeka ponad 25 km dróg leśnych i polnych.

IV trasa im. bp. Gorala (fioletowa) – o długości 41 km. Wyrusza z Archikatedry Lubelskiej. Po trasie uczestnicy przejdą przez: kościół pw. bpa Gorala, Sławinek, Dąbrowicę, Motycz, Miłoscin, Maszki, Bochotnicę, Nałęczów, Zarzekę do Sanktuarium w Wąwolnicy.

Zapisy na EDK

Chętni do uczestnictwa w EDK mogą się zapisywać już dziś. Wystarczy wejść na stronę lubelskiej EDK (klik). Aby wyruszyć trzeba mieć ukończone 18 lat lub posiadać na trasie opiekuna. Koszt organizacyjny to 10 złotych, które wpłacić trzeba podczas rejestracji.

Jak się przygotować?

Każdy uczestnik bierze odpowiedzialność za siebie i musi sam o siebie zadbać oraz poruszać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na trasę trzeba wziąć odzież z elementami odblaskowymi, latarki, wygodne i nieprzemakalne buty oraz odzież ochronną przed deszczem. W czasie drogi przyda się także coś ciepłego do picia, zabrane z domu w termosie.

Uczestnicy wyruszając na trasę Ekstremalnej Drogi dostają mapki, odblask, nawigację (czyli opis charakterystycznych punktów) oraz rozważania. Na drodze wyznaczone są punkty, czyli kolejne stacje Drogi Krzyżowej, gdzie pielgrzymi mogą zatrzymać się i rozważać tajemnicę danej stacji.

Mimo, że w obowiązku EDK nie ma pomocy to na trasie lubelskiej Ekstremalnej pojawią się ekipy medyczne pilotujące przemarsz, ekipy dojazdowe oraz karetka pogotowia. Po dotarciu lub w przypadku rezygnacji w czasie drogi każdy uczestnik sam zapewnia sobie transport do domu.

Podczas ubiegłorocznej Drogi Krzyżowej w Lublinie wzięło udział ponad dwa tysiące osób. Była to druga, co do wielkości, EDK w Polsce. W tym roku Ekstremalna Droga rusza w piątek, 24 marca.

ZOBACZ TEŻ >>> Oszust podszywa się pod ZUS! Sprawdź, jak działa! Nie daj się oszukać