Zaskakujące znalezisko

Dzban wypełniony pieniędzmi wykopany na polu pod Parczewem. To historyczny skarb!

2023-03-02 17:04

Wspaniałe znalezisko! Na polu pod Parczewem wykopano dzban wypełniony po brzegi pieniędzmi! I to nie byle jakimi. Odkryty skarb to około 1000 szelągów koronnych i litewskich z XVII wieku! Jak poinformował w czwartek (2 marca) Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Lublinie, cenne znalezisko trafi do muzeum w Białej Podlaskiej

Skarb zakopany na polu pod Parczewem

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o zaskakującym znalezisku. Na polu w miejscowości Zaniówka (pow. parczewski) odkopano prawdziwy skarb! To około 1000 monet. Szelągi koronne i litewskie z XVII wieku znajdowały się w częściowo uszkodzonym dzbanku ceramicznym (tzw. siwaku). "Całość posiada masę około 3 kg" – podał WUOZ.

"Monety o różnym stopniu zachowania - oddzielone od zespołu zwartego w dzbanku - tworzą egzemplarze luźne (115 sztuk) oraz tzw. zlepieńce (62 sztuki)” - poinformował urząd konserwatorski. Jak wyjaśniono, zlepieńce to monety zespolone po kilka sztuk wskutek procesów utleniania.

"Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny. Zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka" – przekazał WUOZ.

Skarb trafi do muzeum

Na skarb natrafił przypadkowo Michał Łotys, który poszukiwał współczesnych elementów wyposażenia mechanicznego sprzętu rolniczego z wykorzystaniem wykrywacza metali. 26 lutego powiadomił on o znalezisku delegaturę WUOZ w Białej Podlaskiej. Przeprowadzone następnego dnia oględziny wykazały, że naczynie z monetami zostało celowo zakopane na polu ornym opodal gospodarstwa. Obiekt zostanie w całości przekazany w depozyt do Działu Archeologii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Sonda
Czy interesujesz się historią?