Droga krzyżowa 2022. Kiedy się odbędzie? Stacje drogi krzyżowej 2022

i

Autor: Ricardo77/CC BY-SA 3.0; Galeriafart/CC BY-SA 3.0 - oba Wikimedia Commons Droga krzyżowa 2022. Kiedy się odbędzie? Stacje drogi krzyżowej 2022

Droga krzyżowa 2022: stacje. Czym jest ekstremalna droga krzyżowa i czy jest odpowiednia dla dzieci?

2022-03-21 15:35

Droga krzyżowa 2022. Czym jest i kiedy się odbywa? Stacje drogi krzyżowej powinni znać wszyscy katolicy. Droga krzyżowa 2022 przypada na okres Wielkiego Postu i jest odprawiana w każdy piątek. W Kościele katolickim ma charakter nabożeństwa, które odtwarza przebieg ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa wraz jego męczeńską śmiercią i złożeniem ciała do grobu. Ostatnia droga krzyżowa 2022 odbędzie się 8 kwietnia.

Droga krzyżowa 2022. Czym jest i kiedy się odbywa?

Droga krzyżowa 2022 to wspomnienie męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu. W trakcie Wielkiego Postu odbywa się co piątek, po raz ostatni w piątek, 8 kwietnia 2022. Dla wszystkich katolików to ważne, symboliczne wydarzenie, w którym bierzemy udział na pamiątkę męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Droga krzyżowa 2022 rozpoczęła się z chwilą inauguracji Wielkiego Postu, tj. w Środę Popielcową, 2 marca, ale warto wiedzieć, że tradycja jej organizowania pochodzi już z czasów IV w., by która rozwinęła się na dobre w XV w. za sprawą działalności franciszkanów. W tamtym czasie wierni zaczęli gremialnie podróżować do Ziemi Świętej, a po powrocie do domu organizowali własne "drogi krzyżowe". Współczesny ceremoniał, którego przykładem jest droga krzyżowa 2022, ma swoje korzenie w XVIII w., choć do Polski dotarła już dwa wieki wcześniej. Dziś organizuje się również drogi krzyżowe dla dzieci, Ekstremalne Drogi Krzyżowe czy Muzyczne Drogi Krzyżowe.

Czytaj też: Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień? Kiedy kończy się Wielki Post? To trzeba wiedzieć!

Stacje drogi krzyżowej

Stacje drogi krzyżowej obejmują 14 przystanków, które symbolizują: krzyże, obrazy, rzeźby, witraże rozmieszczone w różnych punktach na terenie kościołów. Tę liczbę wprowadził po raz pierwszy w 1741 r. św. Leonard z Porto Maurizio. Stacje drogi krzyżowej:

  • Stacja I – Jezus na śmierć skazany
  • Stacja II – Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
  • Stacja III – Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem
  • Stacja IV – Jezus spotyka swoją matkę
  • Stacja V – Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi
  • Stacja VI – św. Weronika ociera twarz Panu Jezusowi
  • Stacja VII – Drugi upadek pod krzyżem
  • Stacja VIII – Jezus pociesza płaczące niewiasty
  • Stacja IX – Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem
  • Stacja X – Jezus z szat obnażony
  • Stacja XI – Jezus przybity do krzyża
  • Stacja XII – Jezus umiera na krzyżu
  • Stacja XIII – Jezus zdjęty z krzyża
  • Stacja XIV – Jezus złożony do grobu

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 r. na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej inicjatorem jest ks. Jacek Stryczek i ma ona formę dosyć wyczerpującej pielgrzymki, więc różni się znacząco od zwykłej drogi krzyżowej. Co roku kilkaset tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pokonują wierni z terenu całego kraju. Na czym polega Ekstremalna Droga Krzyżowa i czy jest to droga krzyżowa dla dzieci? Jej trasa wiedzie przez 40 km i pokonuje się ją w nocy, co sprawia, że nie wszyscy będą w stanie wziąć w niej udział.

- Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać - czytamy na stronie internetowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2022.

Sonda
Czy bierzesz udział w drodze krzyżowej?
Jak powstają wielkanocne koszyki?