W województwie lubelskim rośnie liczba zawartych układów ratalnych z ZUS. W pierwszej połowie tego roku Zakład podpisał z płatnikami 668 takich umów. Ich łączna wartość to ponad 40 milionów złotych, a wysokość przeciętnego długu rozłożonego na raty wyniosła 60 tysięcy złotych. Dla porównania w podobnym okresie 2016 roku podpisano 564 układy.
– Układ ratalny z ZUS zawiesza egzekucję i wstrzymuje narastanie odsetek. Jeżeli dłużnik spłaca kolejne raty w terminie, ma stabilną sytuację finansową i reguluje bieżące składki, może także otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek – wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie.
Takie zaświadczenie jest potrzebne np. przy startowaniu w przetargach lub staraniu się o kredyt w banku. W rozłożeniu zaległości na raty pomagają doradcy dostępny m.in. w Lublinie, Chełmie czy Biłgoraju.
>>> Chciał wejść przez okno do mieszkania partnerki. Spadł i zginął na miejscu!
>>> W 42 dni objechał Polskę na rowerze. Wszystko po to, by pomóc małej Biance [AUDIO]
Wysokość rat i harmonogram spłat dłużnik ustala w porozumieniu z ZUS. W ubiegłym roku wnioski o rozłożenie zaległości na raty zostały uproszczone. Przedsiębiorcy muszą też dostarczać teraz mniej dokumentów do oceny sytuacji finansowej.
Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS-u mówi o warunkach, które trzeba spełnić przy zawarciu układu ratalnego z Zakładem. Posłuchaj!