Zobacz WIDEO!
>>> Bomba na KUL? Ewakuacja studentów i pracowników uczelni [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na niemal 300 metrach kwadratowych znalazły się m.in. sala opieki czy umiejętności technicznych. Wszystkie wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze mogą tam w warunkach niezwykle zbliżonych do sal szpitalnych doskonalić umiejętności niezbędne do ratowania życia pacjentów.
– Na fantomach możemy już symulować różne stany zdrowia np. niewydolność oddechową pacjenta. Studenci pod opieką wykładowców będą mogli weryfikować nabyte umiejętności – tłumaczy dr Zbigniew Orzeł, dziekan Wydziału Nauk o Człowieku WSEI w Lublinie.
Spośród ok. 6 tysięcy osób kształcących się na lubelskiej uczelni, prawie 2 tysiące to studenci pielęgniarstwa. Ministerstwo Zdrowia dofinansowało utworzenie Centrum Symulacji Medycznej kwotą niemal 2,6 mln złotych. WSEI dołożyła kolejny milion na adaptację pomieszczeń.
>>> „Obrobili” barek sąsiada. 10 lat więzienia za 10 butelek alkoholu?
– Lubelszczyzna jest ważnym regionem dla ochrony zdrowia. Uczelnie planują już otwieranie różnych, związanych z tą dziedziną, kierunków. My ze strony resortu wspomagamy te działania, jeśli tylko mamy taką możliwość – mówi Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej mają ruszyć w najbliższym semestrze.
>>> Aktywny implant szansą dla cierpiących na niedosłuch. Innowacyjne badania lubelskich naukowców [WIDEO]
Zobacz – w GALERII powyżej – jak wyposażone są sale zajęć dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy! O możliwościach i szansach związanych z utworzeniem Centrum Symulacji Medycznej mówi dr Zbigniew Orzeł z WSEI w Lublinie. Posłuchaj!