Burze na Lubelszczyźnie. Pożar zboża i instalacji gazowej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/HubertRams Burze na Lubelszczyźnie. Pożar zboża i instalacji gazowej

Burze na Lubelszczyźnie. Pożar zboża i instalacji gazowej

2021-07-27 13:25

Burze na Lubelszczyźnie! Prawie 60 interwencji związanych ze skutkami nawałnic przyjęli w poniedziałek i wtorek lubelscy strażacy. Wskutek wyładowań atmosferycznych doszło m.in. do pożaru zboża i zbiornika gazu. IMGW wydał ostrzeżenie przed kolejnymi burzami i upałem w woj. lubelskim. Nadal będzie niebezpiecznie?

Burze na Lubelszczyźnie. W poniedziałek, przez całą noc i we wtorek nad regionem tworzyły się kolejne komórki burzowe. To jeszcze nie koniec kapryśnej, zmiennej i niebezpiecznej pogody – oceniają synoptycy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, do godz. 11.00 we wtorek lubelscy strażacy otrzymali 56 zgłoszeń dotyczących skutków nawałnic. Najwięcej interwencji (45) było w poniedziałek wieczorem. – Dotyczyły one m.in. powalonych drzew, ewentualnie gałęzi, które trzeba było usunąć z jezdni. W Wólce Rozwadowskiej powalone drzewo na chwilę zablokowało częściowo drogę krajową nr 19. Strażacy wyjeżdżali również do pompowań wody z zalanych budynków – informuje dyżurny KW PSP w Lublinie, mł. bryg. Marcin Babula, cytowany przez PAP. Były też poważne bardzo poważne zgłoszenia, jak pożar zboża czy instalacji gazowej, w której element uderzył piorun!

Zobacz też: Zofiówka: Makabryczny wypadek na trasie Łęczna-Lublin

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach

Najwięcej zgłoszeń dotyczących usuwania skutków nawałnic na Lubelszczyźnie pochodziło z powiatu krasnostawskiego, lubartowskiego, radzyńskiego, parczewskiego – podsumowuje PAP. Jak dodał dyżurny straży pożarnej, od wyładowania atmosferycznego doszło m.in. do pożaru zboża w gminie Wisznice. Paliło się około 10 arów. Z kolei w Siennicy Nadolnej doszło do niewielkiego pożaru w obrębie instalacji gazowej. – Na terenie zakładu przemysłowego piorun uderzył w odpowietrznik przy zbiorniku gazu i doszło do zapalenia się oparów, które się normalnie stamtąd wydobywają. Udało się zgasić płomienie przy pomocy podręcznego sprzętu. Dalsze działania prowadzili już gazownicy – powiedział PAP mł. bryg. Babula. Poniedziałkowe i wtorkowe burze to jeszcze nie koniec. W rejonie wciąż może być niespokojnie, a miejscami także niebezpiecznie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed kolejnymi burzami na terenie całego woj. lubelskiego. Zjawiska przewidywane są od godz. 13.00 we wtorek do godz. 3.00 w nocy z wtorku na środę. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad – przewiduje synoptyk IMGW-PIB, Michał Jaworski. Do godz. 18.00 we wtorek obowiązuje na Lubelszczyźnie również ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 st. C do 31 st. C. Natomiast minimalna w nocy będzie wahać się od 17 st. C do 19 st. C.