Lubisz historię? Chcesz zaszczepić swoją pasję dzieciom lub znajomym? A może chcesz dowiedzieć się czegoś nowego, odkryć nieznane? Okazja już za kilka dni, podczas Festiwalu Historii bez Liku w Lublinie!
Bogowie Wojny na Arenie Lublin, 20 września 2019 r.
Spektakl Bogowie Wojny to największa rekonstrukcja historyczna w Polsce! – Historia o korzeniach Europy zostanie opowiedziana w III aktach przez ponad 200 aktorów, najlepszych rekonstruktorów ze Starego Kontynentu – zapowiada Nikodem Szarata z Grupy MTP, organizującej Festiwal Historii bez Liku w Lublinie.
Widowiskowy spektakl jest przygotowywany przez dwie grupy historyczne znane w całej Europie: Hellas et Roma oraz Legio XXI Rapax. Kilkuset rekonstruktorów „opowie” najważniejsze momenty starożytnej i średniowiecznej historii.
Chcesz poczuć się tak, jakbyś brał udział w tych wydarzeniach? 20 września będą na wyciągnięcie ręki. Szczęk mieczy i tarcz, odgłosy walki i ryk tłumu, bębny i światła – to wszystko przed nami. Dosłownie.
Największa rekonstrukcja historyczna w Polsce
Spektakl Bogowie Wojny to bez wątpienia wydarzenie epickie. Będzie największą tego typu rekonstrukcją historyczną – nie tylko w Lublinie, ale w całym kraju. Co konkretnie zobaczymy na Arenie?
– Zapierające dech w piersiach starcie rzymskiego legionu z wojownikami germańskimi, a następnie prawdziwe oblężenie przez Rzymian germańskiej osady, pełną zwrotów akcji walkę gladiatorów podczas wiernie zrekonstruowanych rzymskich igrzysk, XIII-wieczny turniej rycerski z widowiskową oprawą – wylicza Nikodem Szarata.
Festiwal Historii bez Liku – Lublin, 18-22 września 2019 r.
Widowisko Bogowie Wojny to (spektakularna) część Festiwalu Historii bez Liku, który odbędzie się w Lublinie od 18 do 22 września, a który zgromadzi miłośników dawnych dziejów – naukowców i pasjonatów.
Nie zabraknie więc profesorskich dyskusji, pokazów, książek i prasy (oczywiście historycznej), a nawet przeglądu filmów. Będą też zajęcia dla najmłodszych.
Wioska Historyczna i Żywa Lekcja Historii
Festiwal Historii bez Liku to nie tylko widowiskowe pokazy na Arenie Lublin, ale też obozowisko tuż obok niej. Na błoniach nad rzeką swoją wioskę rozbiją „prawdziwi” Grecy, Kartagińczycy, legioniści z Legio XXI Rapax, bojowi Goci oraz starożytni rzemieślnicy. Zaproszą nas do swojego świata!
To gratka dla miłośników historii – tych starszych i tych najmłodszych. Dzieci mogą zabrać rodziców albo... szkolne koleżanki i kolegów. Przy Arenie Lublin będą się też odbywały Żywe Lekcje Historii z warsztatami m.in. z przygotowania perfum czy zbrojenia dla rzymskiego legionisty. Po historycznej wiosce najmłodszych oprowadzi prawdziwy antyczny wojownik.
Wioska historyczna stanie u stóp Areny Lublin od 19 do 21 września.
Targi Książki i Prasy Historycznej – Lublin
To kolejne festiwalowe wydarzenie, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Przestrzenie Centrum Spotkania Kultur wypełnią się publikacjami nawiązującymi do historii. Będą tam zarówno naukowe rozprawy dla „profesjonalistów”, jak i książki popularnonaukowe – idealne, by zaszczepić w kimś pasję do odkrywania historii. Targi Książki i Prasy Historycznej w CSK od 18 do 20 września.
Zwiedzający Targi będą mieli okazję kupić nową książkę Normana Daviesa pt. „Sam o sobie”, czyli pierwszą autobiografię wybitnego historyka. Autor „Powstania ’44” opowiada w niej o swojej osobistej historii, rodzinie, karierze nauczyciela, trudnych decyzjach, odważnych celach. A to wszystko okraszone anegdotami i szczyptą angielskiego humoru. Zaciekawieni?
Przegląd Kina Historycznego – Lublin, 19 września
Kolejna okazja do spotkania z historią w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur. Przegląd Kina Historycznego w ramach Festiwalu Historii bez Liku już 19 września. W CSK zobaczymy filmy polskie i zagraniczne, te, które znamy od lat i te premierowe. Każdy z nich nawiązuje do historii i każdy będzie okazją do dyskusji.
XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich
Tegoroczna edycja zjazdu, odbywająca się w Lublinie (18-20 września) zgromadzi około 500 historyków. Uczestnikom kongresu przyświeca w tym roku hasło: „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań”.
Bogowie Wojny i Festiwal Historii bez Liku [BILETY, INFORMATOR]
Program i mapę wszystkich wydarzeń Festiwalu Historii bez Liku możecie znaleźć na stronie internetowej: historiibezliku.pl. Pamiętajcie, że poszczególne atrakcje trwają równolegle w najciekawszych przestrzeniach i miejscach Lublina. Warto dobrze zaplanować swój czas!
Wstęp na większość festiwalowych wydarzeń jest wolny. Bilety na spektakl Bogowie Wojny można kupić w internecie. Ceny: od 25 do 45 złotych.
Festiwal Historii bez Liku
www.historiibezliku.pl
Artykuł sponsorowany