Zwycięzca otrzymał 50 tysięcy złotych oraz możliwość zaprojektowania parku obok Zamku, został wyłoniony spośród 15 prac. W skład nowej koncepcji wchodzi między innymi zagospodarowanie starej słodowni jako Poznawalni - miejsca podobnego do Centrum Nauki Kopernik.
- Chcielibyśmy, żeby to wieczorem też żyło – tłumaczy Tomasz Marciniewicz, jeden z architektów. - Żeby po godzinach zamknięcia Poznawalni to miejsce nie stawało się martwe. Tam z założenia ma być mała kawiarnia przy zamku, z oczkiem wodnym. Na pewno pojawi się też targowisko, będzie służyło mieszkańcom jako skate park czy do rekreacji – dodaje.
Posłuchaj jak będą wyglądały nowe błonia. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.
Nowe Błonia mają być otwarte i przyjazne dla mieszkańców, a jednocześnie mają przypominać o historycznej i kulturowej przeszłości Lublina.
- Odnowione Błonia, wspólnie z Podzamczem, doskonale wpiszą się w program uporządkowania i modernizacji przestrzeni Śródmieścia, a także rewitalizację doliny Bystrzycy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Zależy nam na tym, aby jeden z najbardziej reprezentacyjnych obszarów Lublina zyskał nową, atrakcyjną jakość, stając się przestrzenią przyjazną mieszkańcom i odwiedzającym Lublin turystom.
Zwycięską pracę przygotował zespół autorski Zuzanny Szpocińskiej (Warszawa), Aleksandry Bonieckiej (Radzynin), Tomasza Marciniewicza (Warszawa) i Michała Poziemskiego (Ząbki). Według komisji konkursowej praca została nagrodzona za walory ideowe, uwarunkowania historyczne oraz wizję współczesnego parku kulturowego
Drugie miejsce zajęła firma Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina, a trzecie Fundacja Rozwoju Designu z Lublina.
Nagrodzone prace będą podstawą, po dyskusji, konsultacji i opracowania projektu realizacji parku na Błoniach. Projekt wykonawczy powinien być gotowy 9 maja 2016 r.
Zwycięskie prace można oglądać w Trybunale Koronnym. Będą wystawione do 6 listopada od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00, we wtorki od godziny 12.00 do 17.00. Do tego czasu można wysyłać uwagi i opinie na [email protected]
Realizacja inwestycji renowacji Błoni Zamkowych rozpocznie się w 2016 lub 2017 roku.