Błonia pod Zamkiem się zmienią [WIZUALIZACJE] Trwają konsultacje

2015-10-27 13:44

Błoni pod Zamkiem otrzymają nową szatę. Wyłoniono zwycięzcę konkursu na zagospodarowanie terenu pod lubelskim Zamkiem. Zobacz jak będą wyglądały.

Zwycięzca otrzymał 50 tysięcy złotych oraz możliwość zaprojektowania parku obok Zamku, został wyłoniony spośród 15 prac. W skład nowej koncepcji wchodzi między innymi zagospodarowanie starej słodowni jako Poznawalni - miejsca podobnego do Centrum Nauki Kopernik.

- Chcielibyśmy, żeby to wieczorem też żyło – tłumaczy Tomasz Marciniewicz, jeden z architektów. - Żeby po godzinach zamknięcia Poznawalni to miejsce nie stawało się martwe. Tam z założenia ma być mała kawiarnia przy zamku, z oczkiem wodnym. Na pewno pojawi się też targowisko, będzie służyło mieszkańcom jako skate park czy do rekreacji – dodaje.

Posłuchaj jak będą wyglądały nowe błonia. Materiał przygotował Adam Tykło, reporter Radia ESKA.

Nowe Błonia mają być otwarte i przyjazne dla mieszkańców, a jednocześnie mają przypominać o historycznej i kulturowej przeszłości Lublina.

- Odnowione Błonia, wspólnie z Podzamczem, doskonale wpiszą się w program uporządkowania i modernizacji przestrzeni Śródmieścia, a także rewitalizację doliny Bystrzycy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Zależy nam na tym, aby jeden z najbardziej reprezentacyjnych obszarów Lublina zyskał nową, atrakcyjną jakość, stając się przestrzenią przyjazną mieszkańcom i odwiedzającym Lublin turystom.

Zwycięską pracę przygotował zespół autorski Zuzanny Szpocińskiej (Warszawa), Aleksandry Bonieckiej (Radzynin), Tomasza Marciniewicza (Warszawa) i Michała Poziemskiego (Ząbki). Według komisji konkursowej praca została nagrodzona za walory ideowe, uwarunkowania historyczne oraz wizję współczesnego parku kulturowego

Drugie miejsce zajęła firma Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina, a trzecie Fundacja Rozwoju Designu z Lublina.

Nagrodzone prace będą podstawą, po dyskusji, konsultacji i opracowania projektu realizacji parku na Błoniach. Projekt wykonawczy powinien być gotowy 9 maja 2016 r.

Zwycięskie prace można oglądać w Trybunale Koronnym. Będą wystawione do 6 listopada od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00, we wtorki od godziny 12.00 do 17.00. Do tego czasu można wysyłać uwagi i opinie na blonia@lublin.eu 

Realizacja inwestycji renowacji Błoni Zamkowych rozpocznie się w 2016 lub 2017 roku.